50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е пуснат в действие лазер с пари на меден бромид, признат за изобретение на годината през 1979 г.
С цел подобряване на неговите характеристики са проведени редица теоретични и експериментални изследвания и е открит ефектът на водорода. Така е създаден най-мощният изцяло български газов лазер, генериращ във видимата област на електромагнитния спектър, който е патентован в България, Франция, САЩ, Великобритания, Германия, Япония и Австралия.
Лазерът заработи през април 1974 година при температура 500 градуса целзий, което бе изключителен успех, за това реших и веднага да патентовам това откритие, тъй като то създаваше предпоставка за развитието на медните лазери, припомня си в ефира на предаването "Следобед за любопитните" акад. Никола Съботинов.
Нашият лазер тогава, допълва той, се оказа най-мощен, това постави и началото на останалите изследвания, свързани основно с времето на живот и създаването на трайна среда. В института по физика на твърдото тяло създадохме и първите образци на този лазер, от изобретението, през изследванията, та до реализирането в индустрията, всичко бе направено в България, уточнява акад. Съботинов. През 1985 година е внедрен този лазер в оптичните технологии в Пловдив.
Газовите лазери през годините постепенно се заместват от твърдотелните и полупроводниковите лазери, тъй като те като среда са по-устойчиви и по-дълговечни за приложение, и само там, където тези два вида нови лазери са неприложими, се използват газови такива, разясни акад. Съботинов.
Нашите лазери все още се използват и при изследване на атмосферата, и в медицината, и в навигацията, разяснява той.
В момента в Института по физика на твърдото тяло работят по изработването на нови видове лазери, които са със свръхкъси импулси на излъчване и с невероятни възможности за приложение, съобщи акад. Съботинов.
Целия разговор на Ани Костова с акад. Никола Съботинов в предаването ''Следобед за любопитните'' можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР и личен архив
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg