Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев, домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова.
В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости от 9 държави. Днес (10 май) в Малката базилика ще се проведе традиционният Писателски форум между участниците и ученици, студенти и писатели от Пловдив.
В 18 ч. ще започне церемонията по награждаването със заключително поетическо четене.
Мирела Иванова изразява своята голяма благодарност към съдбата, към Бог и към поезията. Иванова благодари и на фестивалния екип, който за седма поредна година превръща Пловдив в "поетичен, многоезичен Вавилон".
Антон Баев цитира причините наградата "Орфей" да бъде връчена именно на Иванова: "За уникалното вплитане в поетическия език на паметта. За подробностите и стремленията към голямото. За онази памет за подробности, която е по-силна от забележителните дати и задължителните за честване събития. За еклектиката на живеенето едновременно тук и оттатък. За съчетаването на живота на играта с играта на живота. За усета да превръща географиите в агиографии. За разглобяването и повторното сглобяване на поетическия език и за присъствието като поет и в публицистиката, и в драматургията."
За Международния фестивал на поезията "Орфей" Иванова казва: "Това е атмосфера на истинско, автентично, поетично общуване между гостите на една многоезична поетична среда. Това са безценни духовни опитности, които не всеки е склонен да подари на колегите си – нека го подчертаем."
Баев изброява имената на 12-те официални гости на фестивала. Тази година селекцията включва Дария Жилич (Хърватия), Иванка Радманович (Сърбия), Йозджан Юнлю (Турция), Кадрие Джесур (Турция), Мирела Иванова (България), Николина Андова (Северна Македония), Олимби Велай (Албания), Петър Краевски (България), Радка Рубилина (Чехия), Соня Зубович (Хърватия), Франсиско Моралес Ломас (Испания), Юрай Куняк (Словакия).
Техните творби – на роден език и в превод на български и на английски, може да бъдат прочетени на фестивалния сайт: www.orpheus-plovdiv.eu
Още по темата чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg