Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за "чуждестранните агенти", който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на Революцията на розите и може да промени пътя на страната. Какъв ще бъде екзистенциалният избор на грузинците между Европа и Русия, зависи само от тях и силата на тяхното недоволство и категоричност. В "Мрежата" разговаряме за това с Васил Данов, военен експерт от Атлантическия съвет на България.
Какво се крие зад "Грузинска мечта"
"Не само този законопроект, цялостната политика на тази партия, наречена сякаш иронично "Грузинска мечта", профанизира и съсипва дълголетните и десетилетни усилия на грузинската нация, на водещите грузински политици, на хората, които загинаха в тези "цветни революции на розите". Грузия се бореше, както го правеха всички други социалистически държави – борба за избор на път, борба за избор на курс, борба за избор на съдба. И грузинците като по-волеви, по-темпераментен народ, като повечето кавказци, колкото пъти им се е налагало да вземат отношение, го правеха по-различно, по-свирепо, по-жертвоготовно от нас, останалите източноевропейци. И особено от нас, българите, които винаги сме гледали да минем така агале-агале, между капките, без много сътресения, со кротце и со благо и без кютек.
Да вземем например охулвания и свален от руската 58 армия през 2008 година президент Михаил Саакашвили. Той свърши много добра работа, като придвижи реформите там. Спомнете си само какво се случи, когато Саакашвили уволни цялата полиция на Грузия – действащите полицаи, уличните полицаи, около 4000 души, и на другия ден бяха назначени нови, млади, неопетнени и некорумпирани полицаи и буквално за половин година авторитетът на МВР и на грузинската полиция скочиха с пъти, защото още от съветско време знаем, че съветската милиция, украинската също, където учих, и особено грузинската, бяха под всякаква критика. Те бяха най-корумпираните части от съветската администрация, от съветската държава.
Това буквално преораване, което направи Саакашвили, го превърна в трън в очите на Путин и тогава Кремъл организира тази измислена война и сега 20%, част от Абхазия и Осетия, са в руски ръце, тъй че тази болка грузинците я помнят и заради това така стръвно, така яростно застават срещу този закон. Първо, защото той юридически не е обоснован, неоснователен е, несправедлив е и като обществена мярка, и най-вече защото той им напомня на репресивните закони в Русия, които по времето на Путин бяха приети за регистрацията на чуждестранните агенти."
Диктатурите са едни и същи
"Всички репресивни режими, всички диктатури започват първо с посегателството срещу медиите, искат да затворят устата на част от населението, на част от политическите партии и всякакви организации на гражданското общество, доколкото ги има, а от там нататък е по-лесно. Вчера или днес четох, че данъчните власти в Москва търсят някакви задължения от Алексей Навални. И обявиха, че тези, които го наследяват, трябва да платят... Видите ли, освен всичките си престъпления, той дължал пари някому! Това е системата, след това вече на държавната репресивна машина ѝ се отварят възможности да казва кой е враг на народа, кой трябва да отиде на съд, и кой да си затваря устата..."
Излъганият грузински избирател
"Предполагам, че излъганият от "Грузинска мечта" избирател се е осеферил достатъчно бързо и достатъчно ясно. По последни социологически проучвания, тези, които поне аз успях да прегледам, 80% от населението на Грузия категорично подкрепя европейския път на Грузия, т.е. тези 20%, които подкрепят този Бидзина Иванишвили, милиардер и основател на партията "Грузинска мечта", са вече пренебрежимо малка група и те ще се крепят на силата на полицейските палки и водните оръдия до момента, в който се състоят следващите свободни избори в Грузия.
Но искам да напомня, че на 11 май предстои това фатално трето, последно гласуване на този проектозакон, а на 13 май са насрочени, след третото гласуване, нови мощни национални протести. Така че рано или късно ще се състои вторият Майдан на Грузия и там, според мен, нещата ще бъдат решени в полза на европейския избор или не дай боже, ще се лее много кръв."
Официален Кремъл и Грузия
"Тук нещата са ясни. Говори се така, както се говореше през 2008 година. Става дума за грузинските противници на режима, грузинските фашисти, инспирирани и плащани от Държавния департамент. Обявяват ги за сепаритисти, маргинали, т.е. те са обявени за полухора и врагове на Москва. Който е враг на Москва, не заслужава да живее. Хората, които излязоха на улиците, са наречени "Партията на войната". В старите инструкции за работа на КГБ има един важен съвет, който се прилага и до днес, и който гласи следното: "Когато не можете да оборите фактите, дискредитирайте източника".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – ЕПА/БГНЕС
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg