"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата.
По думите на Стефанов ситуацията не е розова. "Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва да бъде бутната и пътят да бъде разширен. В момента има инвестиционни намерения за строеж на много висока сграда на 8 м от сондажа на банята. Още една лоша новина е, че от Басейнова дирекция "Дунавски район" – дирекцията, която отговаря за всички водни обекти в държавата – е издала положително становище за строеж на такава висока сграда.' Според Стефанов и неговите съмишленици Дирекцията не е отчела всички рискове, които биха възникнали за банята и за самия минерален извор, ако започне голям строеж в такава непосредствена близост.
По време на кръглата маса са се срещнали интересни гледни точки – на различни гилдии, политически партии, активни граждани, разказва Стефанов.
"Тук въобще не говорим за баня. Това е място за здраве – балнеолечебница. Освен че водата е изключително полезна за здравето на хората, това е единствената обществена баня, оцеляла напълно от Османския период в София", заявява Стефанов.
Според гражданските активисти трябва да бъде изменен Общият устройствен план, така че да бъде гарантирана безопасността на Княжевската минерална баня. Стефанов е на мнение, че средата около банята може да бъде облагородена като място за рекреация и отдих, а близостта до Витоша открива възможности за развитие на качествен туристически продукт.
Стефанов завършва разговора с думите, че всеки гражданин на България е собственик на лечебния воден ресурс и при наличието на достатъчно силен граждански интерес и отпор Княжевската минерална баня и лековитата вода могат да бъдат предпазени.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg