На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца. Причината е разрастването на проблема през последните години.
През 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И още една цифра: през 2022 година тези случаи са "само" 749. Ето защо приетата Директива е от изключително значение за българските жени и деца. Срокът за транспонирането ѝ в законодателството на всяка страна е 3 години.
За чест на нашите институции, миналата година се предприе реформа в българското законодателство, целяща намаляване на жертвите и ограничаването на този грозен феномен. Какво реално влияние ще окаже новоприетата Директива върху борбата с насилието над жени и деца у нас и ще промени ли обществените нагласи към него – отговор потърсихме от адв. Георги Еленков, директор "Политики за децата" и ръководител на Правната програма на Националната мрежа за децата.
"Директивата е историческа и изключително важна. Тя беше приета с огромно мнозинство с 522 гласа "за" на фазата на разглеждане от ЕП. Предходната година в България предприехме същностни изменения и в НК и в Закона за защита от домашно насилие. Държавите-членки според Директивата трябва да гарантират, че определен кръг деяния трябва да бъдат инкриминирани в националните кодекси" – казва Георги Еленков от НМД. Какви конкретно са тези деяния и какви промени трябва да бъдат въведени – чуйте в звуковия файл.
В разговора за насилието над жени и деца включихме и Росица Кратункова от Фондация "За Надежда" – член на НМД. "След случая с Дебора рязко скочи обществената реакция срещу случаите с насилие над жени. Това показва, че сме пораснали като общество. Затова имаше и промени, може би недостатъчни, в законодателството. Това все пак показва, че системата работи за хората, а не замита проблема под килима. Не е така с насилието над децата. От това, което наблюдаваме и в Сливен, трудно се приема сериозно това, което те разказват. Имам предвид случая с обвинения в педофилия британски гражданин Даниел Хъл. ... За децата – жертви е най-трудно да бъдат чути – независимо дали са бедни, богати, турци, роми или българи. Това не е само български проблем или само на гр. Сливен..." Какво още си казахме с Росица Кратункова – чуйте в звуковия файл.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg