Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.
В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на баща ѝ, така и от напредничавия дух на майка ѝ. Детството ѝ преминава в една красива среда, изпълнена с книги, картини, гости и любов към природата.
Мечтата на Манолова е била да учи в Краковската художествена академия, но за съжаление възможностите за това са били твърде ограничени. Поради тази причина младата художничка завършва Художествената академия в София. Обичта към Полша остава в сърцето ѝ чрез книгите, езика и разказите за полската природа и ветроходството, които е чувала от майка си. Да си дете на две култури, по думите на Манолова, е двойно богатство, но този богат емоционален свят е наситен и с носталгично чувство.
Рисуването винаги е присъствало в живота на художничката. Тя си спомня как нейният баща ѝ е подавал един след друг белите листове. В продължение на години Манолова изоставя рисуването, за да се отдаде на по-доходоносна работа в корпоративната сфера. В един момент открива, че не може да живее повече без да твори и сега е щастлив художник на свободна практика.
Втората самостоятелна изложба на Мая Манолова, озаглавена "Омая в зелено" се състоя скоро в софийската галерия "Теа Алба". Художничката споделя, че Полша, със своите цветни полета, вековни гори и загадъчна природа, често присъства, като мотив, картините ѝ.
Манолова завършва разговора с думите: "Времената са много неспокойни – пожелавам повече равновесие и мир между хората."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg