Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рубриката "Мигранти с таланти" представя:

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова
Снимка: Личен архив

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог. 

В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на баща ѝ, така и от напредничавия дух на майка ѝ. Детството ѝ преминава в една красива среда, изпълнена с книги, картини, гости и любов към природата.  

Мечтата на Манолова е била да учи в Краковската художествена академия, но за съжаление възможностите за това са били твърде ограничени. Поради тази причина младата художничка завършва Художествената академия в София. Обичта към Полша остава в сърцето ѝ чрез книгите, езика и разказите за полската природа и ветроходството, които е чувала от майка си. Да си дете на две култури, по думите на Манолова, е двойно богатство, но този богат емоционален свят е наситен и с носталгично чувство.

Рисуването винаги е присъствало в живота на художничката. Тя си спомня как нейният баща ѝ е подавал един след друг белите листове. В продължение на години Манолова изоставя рисуването, за да се отдаде на по-доходоносна работа в корпоративната сфера. В един момент открива, че не може да живее повече без да твори и сега е щастлив художник на свободна практика.

Втората самостоятелна изложба на Мая Манолова, озаглавена "Омая в зелено" се състоя скоро в софийската галерия "Теа Алба". Художничката споделя, че Полша, със своите цветни полета, вековни гори и загадъчна природа, често присъства, като мотив, картините ѝ.

Манолова завършва разговора с думите: "Времената са много неспокойни – пожелавам повече равновесие и мир между хората."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40