Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълната – уют, превърнат в изкуство

6
Снимка: Александра Камбурова

Александра Камбурова намира своя път към вълната чрез изработването на кукерски маски, килими и декоративни пана. Силно повлияна от българската занаятчийска школа днес създава първата своя работилница за изработка на вълнени изделия, като иска да дава шанс и на млади дърворезбари да творят идеите си в спокойно и уютно ателие в Трявна. 

Мотивацията ѝ идва от това, че когато тя е развивала своя интерес, не е намерила такова място, в което да се обучава, самоука е, но иска да предаде опита си на млади таланти. За нея е много важно да се запали огънят на занаятчийството сред младите хора, за да се запазят и възродят позабравени занаяти.


Тъфтинг е техниката за изработка на килими, която тя изучава години наред, а именно процес, при който влакната не се връзват, а се спластяват с помощта на дървена рамка.


"Като архитект, когато не мога да открия нещо, аз съм в състояние да го създам. Работата с вълна е обемна и там ми помагат много хора, но чрез керамиката си почивам." – каза за "Домът на музите" основателят на "Субкултура студио" Маргарита Димитрова.

Тя оставя архитектурата на заден план и се съсредоточава в създаването на дизайнерски решения от естествени материали използвайки 100% вълна, дърво и керамика.

Огледалото за нея е част от основните акценти в един дом и с много старание изработва пъстри и уникални рамки от вълна.

Килимарството е личен процес, всеки килим се създава за нуждите и усещането на човека, който ще го използва.

Друга нейна идея е превръщането на студиото в галерия, а предстоящата изложба на Калоян Илиев-Кокимото, озаглавена Memento Mori, ще бъде представена на 5-6 юни – експозицията включва живопис, графика, рисунки и обекти. За заглавието на изложбата при откриването ѝ във Варна художникът споделя, че:

Memento mori е известен латински израз, който може свободно да бъде преведен като "Помни, че си смъртен", "Помни, че ще умреш" или "Осъзнай смъртността си". изразът дава име и на жанр артистични произведения, които се различават широко едно от друго, но имат една и съща цел – да напомнят на хората за тяхната собствена преходност."

Снимки: Александра Камбурова, "Субкултура студио"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10