Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева, журналист и автор на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Кръстева е от тези журналисти, които умеят да правят хирургичен разрез на човешката душа. За себе си тя казва: "Аз не съм писател – аз съм репортер." Именно поради тази причина забравеният образ на Илия Темков придобива реално, плътно измерение между страниците на книгата, която Кръстева написва за него.
Като журналист Кръстева дълго време обитава полето на разследващата журналистика. Срещите с престъпници, държавни чиновници, корумпирани политици са по-скоро обременяващи в духовен план. Културната журналистика, в частност музиката, остават в периферията на професионалните търсения на Кръстева до момента, когато случайно научава за Илия Темков и неговия принос за културата и обществения живот в България.
Всичко започва с международния конкурс по пиано "Млади виртуози", към който Кръстева проявява спонтанен интерес. Журналистката се вдъхновява от срещата с младите музиканти и написва текст, свързан с конкурса. Следва разговор с Милена Темкова, дъщеря на диригента, която събужда интереса на Кръстева към "рицаря на музиката" – Илия Темков.
По думите на госта Илия Темков е личност, която е невъзможно да се побере в една рамка. В продължение на една година Кръстева прави проучване и се среща с хора, които дължат на Темков кариерата си или любовта към музиката. Диригентът е един от създателите на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе, макар че това не се споменава никъде, заявява Кръстева.
"Не бива да забравяме тези хора, които са направили толкова много, без да мислят за себе си, без да мрънкат, че държавата не им отпуска средства – тези хора заслужават да бъдат споменавани", изтъква Кръстева.
На 27 май от 18 ч. в зала "Опера – фоайе" в Русенската опера ще се състои представяне на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg