По повод преместването на тленните останки на цар Фердинанд от църквата "Свети Августин" в гр. Кобург в двореца "Врана" в София, разговаряме за самия монарх, за интерпретациите на ролята му в новата ни история, и за династията изобщо.
Участниците – професор Иван Илчев, проф. Искра Баева и Николай Поппетров разглеждат въпросите от различни ъгли, но призовават за сериозен и научен подход към темата.
Според проф. Иван Илчев България по това време не е можела да излъчи владетел от своите среди, въпреки че е имала талантливи политици. Той смята за основна грешка на Фердинанд ролята му за разпалване на Междусъюзническата война, но оценява дейността му и за обявяване независимостта на България, както и уменията му в сферата на международните контакти и дипломацията.
Проф. Искра Баева е убедена, че във внасянето на монарх отвън, както при Батенберг, така и при Фердинанд, българският народ демонстрира известен комплекс за малоценност, който според е нея е актуален и до днес.
Николай Поппетров пък разказва за перипетиите през последните десетилетия около въпроса с пренасяне на тленните останки на цар Фердинанд в България, и се присъединява към мнението, че основната грешка на монарха е през 1913 г., а не през 1915.
Участниците в дискусията споменават за разностранните интереси на царя – например в сферата на орнитологията, механиката, ботаниката и географията, и изтъкват ролята му за развитие на тогавашната ни наука. Накрая се обединяват около призива за спокойно отношение към бившите български управници в историческата наука, като приемат, че обективният подход към тях за единствено правилен.
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg