Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роман за любовта на обикновения българин към всичко свято

"Гайдарят" е роман за любовта на обикновения българин към всичко свято. Автор е дипломатът от кариерата Светлозар Панов, познат на българските читатели с романите "Царицата" и "Дяволът".

В "Terra Култура" Панов споделя, че "Гайдарят" пренася читателя в едно по-далечно историческо време, което по дух наподобява нашето съвремие. "Българите преди два века също са се отнасяли много сериозно към идеята да образоват своите деца.", разказва авторът и допълва, че именно тогава се заражда равенството между мъжете и жените в българското общество, тъй като момичетата за първи път биват привлечени в училищата. В онова време, както и сега, хората пътуват и напускат родината в търсене на щастие, казва гостът.

По думите на Панов в романа няма героични акценти, присъщи за повечето български исторически сюжети. "Книгата е за човека, който търси свободата на духа и преодолява затрудненията на живота.", заявява писателят. Темите в "Гайдарят" са човешки и земни – близки до днешния читател, макар и ситуирани в друга епоха.

Панов разказва, че идеята за романа се появява по време на престой в Дъблин. Търсейки духовната връзка между България и Ирландия, писателят я открива в музиката, в гайдата, в общия стремеж към свобода и във веселието.

Дипломатът с тревога споделя, че днес наблюдава в обществото ни липса на емпатия и съпричастност. Панов вярва, че този духовен срив може да бъде преодолян само чрез четенето на книги и досега до култура.

 "Днес България е едно достойно място. Имаме шанса да тръгнем напред и нагоре, но без духовността това не може да се получи.", заявява Светлозар Панов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05