От юни жителите на сръбския град Цариброд ще имат възможността да слушат гласовете на БНР. За българите, които обхащат 45 % от населението в града, и за новото споразумение между БНР и Радио и телевизия "Цариброд" в "Нашият ден" разказва журналистът Анелия Торошанова.
По думите на Торошанова първо ще започнат да се излъчват обедният осведомителен бюлетин и репортерският обзор в "Седмицата на бързи обороти" – информационни материали, които отразяват социалния, културния, икономическия и политическия живот у нас. Българите в Цариброд ще имат достъп до документални и детски програми, музикални и развлекателни програми, видеосъдържание, музикални звукозаписи на произведения от български автори и изпълнителни. Ще звучи радиотеатър, а веднъж в годината предаване "Радиокафе" ще гостува в Цариброд. Традиционно предаването се излъчва там по повод сръбската Нова година на 14 срещу 15 февруари и по повод празника на община Цариброд – 21 септември.
В Цариброд живеят българи, съхранили своето национално самосъзнание и милеещи за България, разказва Торошанова. Техните проблеми са сходни с нашите, като едно от големите предизвикателства е справянето със задръстванията на ГКПП "Калотина" през летния сезон – това е споделил Владица Димитров, кметът на Община Цариброд. От сръбска страна вече е изпратено предложение към МВнР в България за обособяване на отделен граничен пункт, предназначен само за сръбски и български граждани. Около 1000 души всеки ден преминават границата, тъй като жители на Цариброд работят и учат в България, затова е необходима политическа воля и от наша страна за решаване на този въпрос.
Торошанова отправя призив към слушателите да се разходят до Погановския манастир "Св. Йоан Богослов", преди да се образуват километричните опашки на границата. Манастирът се намира на 80 км. от София и е бил част от Кюстендилското деспотство. Църквата е изографисана в края на XV век и в нея се съхранява чудотворна икона на св. Богородица.
Цариброд е красиво място със съхранени традиции и жив дух, споделя Торошанова. Културният живот в града кипи. Благодарение на БНР Царибродският оркестър към Радиото и телевизията е записал диск със 10 песни на български език – поредното доказателство, че хората там са съхранили българщината в себе си.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...
Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..
Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..
На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..
Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg