Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв въздух диша България?

Снимка: БГНЕС

За пролетния въздух, който не навсякъде е такъв, какъвто ни трябва – разговор в "Нашият ден" с Христо Христозов от представителството на гражданското обединение "Дишай, България" в Димитровград.

Към момента гражданската организация събира подкрепа в искане на повече информация за проблемите на официалната система за измерване на въздуха. Исканията към Министерството на околната среда и към ИАОС са да бъде публикуван докладът за състоянието на мониторинговата система и да бъдат предприети незабавни мерки за отстраняване на проблемите, като процесът бъде прозрачен.

Христозов разказва, че изводите за наличието на нередности почиват на анализа, направен от гражданското обединение "За Земята", относно нивата на азотен диоксид в периода 2021-2022 година. Данните се разминават с официалните данни на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС). В тази връзка гражданските активисти са изискали да бъде изготвен доклад от страна на ИОАС за работата и разположението на мониторинговите пунктове. По думите на Христозов през 2022 година докладът е изготвен и изпратен в министерството, но вече три години липсва публичност.

Важно е да знаем какво дишаме, тъй като мръсният въздух предизвиква дихателни и сърдечни болести. Христозов разказва, че след "Големия смог" в Лондон през 1952 година, в следствие на който в същия ден умират 4000 души, а в следващите седмици жертвите стават 8000. Също така 100 000 души развиват респираторни проблеми, Европа осъзнава прякото влияние на въздуха върху човешкото здраве.  

Христозов споделя, че от 2021 година ситуацията в Димитровград става критична, след като в рамките на половин година Електроцентралата ТЕЦ "Марица 3" превишава близо 30 пъти часовите норми на серен диоксид. По наредба за една година са позволени 24 превишавания на нормата, пояснява Христозов. През 2022 година в Димитровград са измерени най-високите стойности на серен диоксид – 2 хил. микрограма (при допустими 350 микрограма на час), като вместо да бъдат предупредени жителите на града да останат в домовете си, те са оставени да прекарат съботния ден в активности навън. Христозов споделя, че населението в Димитровград се е обединило около каузата за по-чист въздух. 

По думите на госта на този етап съществуват законови спънки за разрешаването на проблема с мръсния въздух. Въпросът в много населени места е комплексен, тъй като нивата на фини прахови частици и вредни вещества във въздуха зависят от съвкупност от фактори. Ето защо е важно да бъдат поставени правилни датчици, а данните за състоянието на въздуха да бъдат публични, заявява Христозов. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящияятфестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58

Audio Storytelling Festival в Литва

Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival?  На телефонната линия на "Нашият ден" се включва  Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..

обновено на 28.05.25 в 10:01