Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв въздух диша България?

Снимка: БГНЕС

За пролетния въздух, който не навсякъде е такъв, какъвто ни трябва – разговор в "Нашият ден" с Христо Христозов от представителството на гражданското обединение "Дишай, България" в Димитровград.

Към момента гражданската организация събира подкрепа в искане на повече информация за проблемите на официалната система за измерване на въздуха. Исканията към Министерството на околната среда и към ИАОС са да бъде публикуван докладът за състоянието на мониторинговата система и да бъдат предприети незабавни мерки за отстраняване на проблемите, като процесът бъде прозрачен.

Христозов разказва, че изводите за наличието на нередности почиват на анализа, направен от гражданското обединение "За Земята", относно нивата на азотен диоксид в периода 2021-2022 година. Данните се разминават с официалните данни на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС). В тази връзка гражданските активисти са изискали да бъде изготвен доклад от страна на ИОАС за работата и разположението на мониторинговите пунктове. По думите на Христозов през 2022 година докладът е изготвен и изпратен в министерството, но вече три години липсва публичност.

Важно е да знаем какво дишаме, тъй като мръсният въздух предизвиква дихателни и сърдечни болести. Христозов разказва, че след "Големия смог" в Лондон през 1952 година, в следствие на който в същия ден умират 4000 души, а в следващите седмици жертвите стават 8000. Също така 100 000 души развиват респираторни проблеми, Европа осъзнава прякото влияние на въздуха върху човешкото здраве.  

Христозов споделя, че от 2021 година ситуацията в Димитровград става критична, след като в рамките на половин година Електроцентралата ТЕЦ "Марица 3" превишава близо 30 пъти часовите норми на серен диоксид. По наредба за една година са позволени 24 превишавания на нормата, пояснява Христозов. През 2022 година в Димитровград са измерени най-високите стойности на серен диоксид – 2 хил. микрограма (при допустими 350 микрограма на час), като вместо да бъдат предупредени жителите на града да останат в домовете си, те са оставени да прекарат съботния ден в активности навън. Христозов споделя, че населението в Димитровград се е обединило около каузата за по-чист въздух. 

По думите на госта на този етап съществуват законови спънки за разрешаването на проблема с мръсния въздух. Въпросът в много населени места е комплексен, тъй като нивата на фини прахови частици и вредни вещества във въздуха зависят от съвкупност от фактори. Ето защо е важно да бъдат поставени правилни датчици, а данните за състоянието на въздуха да бъдат публични, заявява Христозов. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40