Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) препоръча изпращането на мисия за наблюдение на предстоящите избори, изразявайки загриженост за възможни случаи на купуване на гласове и контролиране на гласоподавателите. В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" Никола Тулечки, основател на "Данни за добро", коментира дали тези опасения са основателни.
"Тези опасения винаги са основателни", каза Тулечки. Той посочи, че наблюдават изборите от няколко години и отчитат, че от април 2021-ва година насам "най-видимите случаи на контролиран и купен вот буквално са изчезнали." Това е обнадеждаващо, но според него не трябва да се "разсейваме", за да не се върнат тези практики.
Тулечки обясни, че има много фактори, които правят организирането на купен вот по-скъпо, по-рисково и по-трудно. Политическата цена за подобни практики се е повишила, а демографските промени също оказват влияние - все по-малко хора живеят в крайна бедност, която ги прави податливи на манипулации. "От наша гледна точка, факторите са по-скоро обнадеждаващи", допълни той.
Контролираният вот е по-труден за наблюдение, защото не е толкова видим и е по-размит, обясни Тулечки. Купеният вот има видима част, която може да бъде проследена, докато контролираният вот е по-скрит и разнообразен по секции и общини, особено в райони с големи предприятия. Според него и в тези райони има спад на контролирания вот поради увеличения плурализъм и демографските промени.
"Намесата на Министерството и неговите органи при контролиран вот е много трудна, защото процесите са много по-скрити", обясни Тулечки. Относно купения вот и дейността на МВР, той отбеляза, че обикновено се правят няколко знакови акции месец преди изборите, които рядко водят до присъда и никога не засягат организаторите на купуването на гласове. Обикновено се хващат най-нисшите във веригата.
"Гледайки кампанията, много се озадачавам какво точно е посланието и кой на кого говори", каза Тулечки. Той изрази мнение, че всички партии говорят по-скоро на твърдия си електорат. Според него фактът че имаме избори две в едно и че кандидатите на партиите са както за евроизбори, така и за парламентарни избори, е неразбираем. "Очаквам този път да има малко по-фокусирана кампания и много се надявам да няма някакви активни мероприятия", завърши Тулечки.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg