Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Опасенията за контролиран и купен вот винаги са основателни

| обновено на 29.05.24 в 11:46
Снимка: Ани Петрова

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) препоръча изпращането на мисия за наблюдение на предстоящите избори, изразявайки загриженост за възможни случаи на купуване на гласове и контролиране на гласоподавателите. В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" Никола Тулечки, основател на "Данни за добро", коментира дали тези опасения са основателни.

 "Тези опасения винаги са основателни", каза Тулечки. Той посочи, че наблюдават изборите от няколко години и отчитат, че от април 2021-ва година насам "най-видимите случаи на контролиран и купен вот буквално са изчезнали." Това е обнадеждаващо, но според него не трябва да се "разсейваме", за да не се върнат тези практики.

Тулечки обясни, че има много фактори, които правят организирането на купен вот по-скъпо, по-рисково и по-трудно. Политическата цена за подобни практики се е повишила, а демографските промени също оказват влияние - все по-малко хора живеят в крайна бедност, която ги прави податливи на манипулации. "От наша гледна точка, факторите са по-скоро обнадеждаващи", допълни той.

Никола Тулечки

Контролираният вот е по-труден за наблюдение, защото не е толкова видим и е по-размит, обясни Тулечки. Купеният вот има видима част, която може да бъде проследена, докато контролираният вот е по-скрит и разнообразен по секции и общини, особено в райони с големи предприятия. Според него и в тези райони има спад на контролирания вот поради увеличения плурализъм и демографските промени. 

"Намесата на Министерството и неговите органи при контролиран вот е много трудна, защото процесите са много по-скрити", обясни Тулечки. Относно купения вот и дейността на МВР, той отбеляза, че обикновено се правят няколко знакови акции месец преди изборите, които рядко водят до присъда и никога не засягат организаторите на купуването на гласове. Обикновено се хващат най-нисшите във веригата.

"Гледайки кампанията, много се озадачавам какво точно е посланието и кой на кого говори", каза Тулечки. Той изрази мнение, че всички партии говорят по-скоро на твърдия си електорат. Според него фактът че имаме избори две в едно и че кандидатите на партиите са както за евроизбори, така и за парламентарни избори, е неразбираем. "Очаквам този път да има малко по-фокусирана кампания и много се надявам да няма някакви активни мероприятия", завърши Тулечки.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20