В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър.
Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал Мишкоед" от Сава Доброплодни.
Това е само едно възторжено романтично начало. Сетне, с малки прекъсвания, по време на Първата световна война и кризата след нея, запалената театрална искра се разпалва с ентусиазъм, но и с професионализъм.
"Хъшове", "Двубой", "Криворазбраната цивилизация", "Почивка в Арко Ирис", "Службогонци", "Левски", "Монсерат", "Старчето и стрелата", "Януари", "Зидари", "Големанов", "Истинският Ивайло", "Суматоха", "Другата смърт на Жана д Арк" – това са малка част от заглавията, поставени на карловска сцена от първото представление до днес. А за взискателната карловска публика работят театрали като Бончо Урумов, Иван Кутевски, Любомир Дековски, Сотир Майноловски.
Вече 155 години не спира активната творческа дейност на самодейния театър в града. През 1989 г. театърът приема името на родената в Карлово Елена Снежина – една от най-ярките звезди в българската театрална история.
В последните години на читалищната сцена в Карлово ярка диря остави една от емблемите на Театъра на армията Сашо Дойнов, който постави с местни актьори "Вражалец" от Ст. Л. Костов и "Великденско вино" от Константин Илиев – може би най-добрата пиеса свързана с Апостола на свободата.
Карловският театрален принос е представен в "Трамвай по желание" от режисьора Минчо Събев и актьора Васил Банов. От тях научаваме за знаменити театрали, тръгнали от Карлово. Любопитни за радиозрителите факти разкриват слабостта на Христо Ботьов и Васил Левски към театъра и превъплъщенията на сцената и в живота.
Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добрите постижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Тази година "Академия Аскеер" удостоява с почетен "Аскеер" актьора Марин Янев. Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на..
Конкурсът World Press Photo отличава качествената фотожурналистика и награждава снимки и истории от цял свят. Това са едни от най-престижните фотографски награди, които отразяват събитията и тенденциите в света. През 2025 година победител стана кадър на палестинска фотографка, направен за "Ню Йорк Таймс", който представлява портрет на 9-годишно момче,..
Регламент на конкурса • Желаещите да участват трябвада изпратят до 3 свои стихотворения на свободна тема • Срокът е 2 0 май 202 5 година • Необходимо е да посочите трите си имена, възраст, точен адрес, телефон и e-mail за обратна връзка • За предпочитане е да използвате електронна поща, но при липса на такава възможност..
Днес, 29 април, в клуб "Петното на Роршах" в Пловдив ще се състои среща с писателя Константин Константинов , който ще представи своя нов роман "Последният войнишки император". Модератор на събитието е писателят и драматург Александър Секулов. Романът носи заглавие, вдъхновено от едно любопитно историческо понятие – "войнишки императори". С този..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на Чешкото средногорие. Проектът включва комбинация от метални картини и стъклени обекти, които препращат към характерната морфология и атмосфера на региона. Откриването на изложбата ще се..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg