Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан, след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари.
Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния панел на фестивала "Кан Марше".
Навлизаме в света на Кан по червения килим. "Българското кино пътува и е признато на най-големите кинофоруми в света.", заявява Сталева. Филмът "Безсрамните" на режисьора Константин Божанов беше показан в най-важната селекция на фестивала – "Особен поглед". Индийската актриса Анасуя Сенгупта, изпълнителка на главната роля във филма, за която това е първо актьорско превъплъщение, получи награда за най-добра актриса в секцията "Особен поглед". По думите на Сталева това е невероятно признание за българското кино, което показва един галактически режисьор в лицето на Божанов.
"Златна палма" за късометражен филм получи заглавието "Човекът, който не можа да мълчи" на хърватския режисьор Небойша Слижепчевич. Филмът е с основен продуцент Хърватския филмов център, но е копродукция с България, като звукът и художественото оформление са дело на български професионалисти, разказва Сталева.
На червения килим в Кан тази година Мария Бакалова имаше бляскаво присъствие по време на премиерата на филма "Стажантът". Това е биографичен филм за Доналд Тръмп, в който Бакалова се превъплъщава в ролята на Ивана Тръмп – първата съпруга на противоречивия политик.
Фестивалът в Кан е един сложен механизъм от огромно значение в киноиндустрията – той е най-големият пазар, който обединява сейлс агенти, продуценти, дистрибутори, програматаори от цял свят. "Под шапката на "Кан Марше" има най-различни секции, които представят индустрията. Най-забележителната секция е показът на нови, неселектирани филми. Прожекциите са затворени и се гледат само от професионалисти – тези филми ще излязат на следващите фестивали.", споделя Сталева, която е модератор на продуцентските срещи в секцията "Мрежа на продуцентите" – част от "Кан Марше".
Миналата година Сталева е поканена от ФИАПФ – Световната асоциация на продуцентите, която всъщност акредитира фестивалите – да представи състоянието на съвременната филмова индустрия. Тази година една от темите на фокус е бил изкуственият интелект, като инструмент с потенциал в киното. Човекът е парадокс, който не може да бъде симулиран дори от това технологично постижение, смята Сталева.
Панелът "София мийтингс", който се осъществява всяка година в рамките на София филм фест, партнира на пазара в Кан и е част от голямото семейство на филмовата борса, заявява Сталева и допълва, че киното е лускозно занимание, в което копродукциите са необходимост.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg