Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан, след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари.
Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния панел на фестивала "Кан Марше".
Навлизаме в света на Кан по червения килим. "Българското кино пътува и е признато на най-големите кинофоруми в света.", заявява Сталева. Филмът "Безсрамните" на режисьора Константин Божанов беше показан в най-важната селекция на фестивала – "Особен поглед". Индийската актриса Анасуя Сенгупта, изпълнителка на главната роля във филма, за която това е първо актьорско превъплъщение, получи награда за най-добра актриса в секцията "Особен поглед". По думите на Сталева това е невероятно признание за българското кино, което показва един галактически режисьор в лицето на Божанов.
"Златна палма" за късометражен филм получи заглавието "Човекът, който не можа да мълчи" на хърватския режисьор Небойша Слижепчевич. Филмът е с основен продуцент Хърватския филмов център, но е копродукция с България, като звукът и художественото оформление са дело на български професионалисти, разказва Сталева.
На червения килим в Кан тази година Мария Бакалова имаше бляскаво присъствие по време на премиерата на филма "Стажантът". Това е биографичен филм за Доналд Тръмп, в който Бакалова се превъплъщава в ролята на Ивана Тръмп – първата съпруга на противоречивия политик.
Фестивалът в Кан е един сложен механизъм от огромно значение в киноиндустрията – той е най-големият пазар, който обединява сейлс агенти, продуценти, дистрибутори, програматаори от цял свят. "Под шапката на "Кан Марше" има най-различни секции, които представят индустрията. Най-забележителната секция е показът на нови, неселектирани филми. Прожекциите са затворени и се гледат само от професионалисти – тези филми ще излязат на следващите фестивали.", споделя Сталева, която е модератор на продуцентските срещи в секцията "Мрежа на продуцентите" – част от "Кан Марше".
Миналата година Сталева е поканена от ФИАПФ – Световната асоциация на продуцентите, която всъщност акредитира фестивалите – да представи състоянието на съвременната филмова индустрия. Тази година една от темите на фокус е бил изкуственият интелект, като инструмент с потенциал в киното. Човекът е парадокс, който не може да бъде симулиран дори от това технологично постижение, смята Сталева.
Панелът "София мийтингс", който се осъществява всяка година в рамките на София филм фест, партнира на пазара в Кан и е част от голямото семейство на филмовата борса, заявява Сталева и допълва, че киното е лускозно занимание, в което копродукциите са необходимост.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg