Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вариации за цигулка и човечност

Момчил Карамитев
Снимка: Ани Петрова

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев.

16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан.

Как една банкнота може да промени живота ни. Банални отговори на този въпрос съществуват в изобилие. Ако тя е 100-доларова, вариантите се увеличават, а ако е и фалшива, стават безброй. Но българският филм в Кан има за цел за анализира не вариантите, а вариациите на една много човешка, малко тъжна, но вдъхновяваща и зареждащо оптимистична история. Продуцент и режисьор на лентата е Момчил Карамитев, оператор е Калоян Божилов, музиката е дело на Антоний Дончев. В главните роли се превъплъщават Бояна Детелинова Андреева и Бояна Петкова, самите те цигуларки в живота, а епизодичните са поверени на Любо Нейков, Любо Гърбев, Ивайло Симеонов и кучето Креспо.

Важно е да се отбележи, че филмът е създаден по сценарий на покойния вече кинотворец Сергей Комитски, който ни напусна в разгара на Ковид пандемията.

За тазгодишното издание на кинофестивала в Кан оценките ще дойдат тепърва. Холивудската суперзвезда Мерил Стрийп получи почетна Златна палма за "незаличимо място в историята на кинематографията". Освен Стрийп, тази година почетната "Златна палма" получиха също създателят на филмовата сага "Междузвездни войни" Джордж Лукас, както и Studio Ghibli на японския анимационен режисьор Хаяо Миядзаки. Какви посоки за Седмото изкуство зададе тазгодишното издание на знаменития законодател в света на киното, това също е тема на днешния ни гост в студиото. За българския зрител по-важното е, че сред отличеното меню на фестивала достойно място намери и кратката, но впечатляваща продукция на Момчил Карамитев "Вариации за цигулка".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15