Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под ултразвуков контрол и добавена реалност, както и микросклеротерапия на козметични капиляри. Д-р Антоан Спасов е доказан български съдов специалист, който в тясно сътрудничество с израелския хирург д-р Яир Галили диагностицира и лекува съдови заболявания.
При 70-килограмов човек, между 6-8 процента от теглото е кръв, но по-интересното е как тя се разпределя в тялото, заяви в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Ако разделим съдовете на пет части, уточни д-р Спасов, артериите поемат една пета от кръвта, малките кръвоносни съдове поемат още една пета и вените поемат останалите три пети, т.е. около 60 % от нашата кръв се намира във вените. Подробно той описа кръвоносната система на човека и движението на кръвта в тялото.
Малко от хората знаят, припомни специалистът, че за да се върне кръвта обратно към сърцето, всеки трябва да поддържа добра телесна мускулатура, като това е мускулатурата на краката, корема и диафрагмата, което е пряко свързано и с налягането във венозните пътища. Храненето е определящо състоянието на артериите и вените в човешкото тяло. Съдовете, отговарят за кръвоснабдяването на човешкото тяло, за това когато е възпрепятстван пътя на кръвта в тялото, настъпват и исхемични промени, които често са необратими, уточни д-р Антоан Спасов. В артериалната и венозна системи на човека, при дефицит на кръвоснабдяване при артериалната система, е причината за исхемията, водеща до сърдечно-съдова смъртност.
С доплеровата сонография, един от най-съвременните методи на изследване се установява посоката и скоростта на движение на кръвта, което показва хемодинамиката на движение на кръвта, а това е от изключително голямо значение, разясни ангиологът д-р Спасов. Кръвта в човешкото тяло, според него, трябва да се движи без завихряне в кръвоносните съдове, което осигурява нормално кръвоснабдяване на мозъка и сърцето. Този метод на диагностика е нетравматичен, безвреден, неинвазивен и достъпен.
"Глезен бранхиален индекс или съкратено АБИ е също ултразвуково изследване в артериите на ръцете и краката, като се прави и съпоставка. Това дава възможност за уточняване кръвоснабдяването на крайниците и помага при диагностицирането на исхемична болест на периферните крайници, т.е. при стеснение на артериите, ние се ориентираме какво лечение да предприемем", заяви д-р Антоан Спасов.
За венозните тромбози, тяхната опасност за човешкия организъм, причините, които ги предизвикват, подробно разказа в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата не е процес, който засяга само мозъка, това е процес, който няма конкретно научно обяснение, но представлява стареене на артерииалните съдове и намаляването на еластичността им, стените стават пропускливи за холестерола, който циркулира в кръвообръщението, протичат възпалителни процеси в стените на съдовете и тялото реагира като отлага калций на мястото на възпалението и това често води до стеснение на лумена на кръвоносния съд, а от там може да се стигне и до запушване на кръвоносния съд, разясни ангиологът д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата е процес, който засяга цялото тяло, а деменцията – мозъка.
Целият разговор на Ани Костова с д-р Антоан Спасов от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg