Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива. 

Това от 11 години насам прави и екипът на Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ в Бургас. Преди 11 години Центърът издигна като знаме библейската мъдрост "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" и я сложи като име на международен литературен ученически конкурс. После на основата на този конкурс се създаде и Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение". Почти от самото начало програма "Христо Ботев" отразява широко този конкурс.

Алберта Алкалай
В предаването "Познати и непознати" ви срещаме с участниците – и ученици, и жури, и организатори. Направихме го и тази година. За съжаление екипът на предаването не можа да присъства на място, но пък остана верен на каузата и разказа за Приятелството, за Смисъла и Спасението – не само в контекста на историята, но и като проява и действие днес. Разказът за събитието и значението му започна с Алберта Алкалай, председател на АЛЕФ.

Кметът на Бургас Димитър Николов и Йоана Стоянова – победител в категория „Български участници“
Сред най-добрите от най-добрите участници от България в конкурса се отличи десетокласничката Йоана Стоянова, ученичката от АЕГ "Гео Милев" в гр. Бургас. "Винаги много интересна ми е била темата за Холокоста и събитията от Втората световна война. Според мен има три стъпки, с които се учим от грешките от 2СВ и Холокоста. Първата е да признаем грешките, да не ги отричаме. В днешно време все още има хора, които отричат тези събития – казва Йоана и продължава "Като не признаваме тези събития, няма как да не ги допуснем отново. Изключително важно е за младите хора да има приемане и подкрепа, за да направим промяна" Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Румен Леонидов
От самото начало член на журито, оценяващо творбите на участниците, е известният поет, писател, преводач и издател Румен Леонидов. "Този литературен конкурс е всъщност литературно-исторически. За да пишат по темата за Холокоста и за спасяването на българските евреи, учениците трябва да прочетат всичко. Тяхната култура – политическа, литературна и художествена се разширява до области, до които повечето ученици не стигат ... Всичко това надмина личните ми очаквания и ме прави оптимист". Още за впечатленията на Румен Леонидов от тазгодишния конкурс и не само, чуйте в звуковия файл.


Снимки: Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20