Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космополитният посланик на сближението

Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси.

Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от тях, сред които и родът Джераси, се насочва към Балканите, по това време е част от Османската империя. Думата "джераси" на арабски означава човек, който се занимава с медицина. Мнозина от рода Джераси са били медици, някои от тях лични лекари и зъболекари на цар Борис III и на царското семейство. Бащата на противозачатъчното хапче "антибебе" Карл Джераси е чичо на Яков.

През 1949 г. емигрира в Израел със семейството си, а после в Съединените щати завършва международни отношения в University of the Pacific в Стоктън, Калифорния. През 1949 г. Яков Джераси емигрира с близките си в новосъздадената държава Израел. Учи във Франция и в САЩ. През 1971 г. се присъединява към израелската армия като неин говорител. През 1973 г. служи на израелската войска във войната от Йом Кипур и дори става говорител на въоръжените сили.

Джераси е сред най-известните представители на еврейската общност в България и името му се свързва с много известни политици, бизнесмени и интелектуалци, на които е бил и съветник.

Яков Джераси е един от най-големите застъпници за разпространяването на историята за спасението на българските евреи.

Личен приятел на израелския писател и политик проф. Михаел Бар-Зоар, роден в София, автор на биографични и исторически изследвания. Сред тях е и историята за спасяването на българските евреи през Втората световна война в книгата "Извън хватката на Хитлер. Героичното спасение на българските евреи" (Beyond Hitler’s Grasp. The Heroic Rescue of Bulgaria’s Jews (1998).

Неуморният мисионер на духа има взаимоотношения и с киното – заедно с режисьора Димитър Гочев е продуцент на документалния филм "Следващото поколение" – вълнуваща и автентична история за спасяването на евреите в България.

Освен всичко друго Яков е намерил време и възможност да стане и административен директор на Симфоничния оркестър в Лос Анджелис.

Сега е ред на неговата лична житейска симфония, записана в студиото на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25