Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космополитният посланик на сближението

Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси.

Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от тях, сред които и родът Джераси, се насочва към Балканите, по това време е част от Османската империя. Думата "джераси" на арабски означава човек, който се занимава с медицина. Мнозина от рода Джераси са били медици, някои от тях лични лекари и зъболекари на цар Борис III и на царското семейство. Бащата на противозачатъчното хапче "антибебе" Карл Джераси е чичо на Яков.

През 1949 г. емигрира в Израел със семейството си, а после в Съединените щати завършва международни отношения в University of the Pacific в Стоктън, Калифорния. През 1949 г. Яков Джераси емигрира с близките си в новосъздадената държава Израел. Учи във Франция и в САЩ. През 1971 г. се присъединява към израелската армия като неин говорител. През 1973 г. служи на израелската войска във войната от Йом Кипур и дори става говорител на въоръжените сили.

Джераси е сред най-известните представители на еврейската общност в България и името му се свързва с много известни политици, бизнесмени и интелектуалци, на които е бил и съветник.

Яков Джераси е един от най-големите застъпници за разпространяването на историята за спасението на българските евреи.

Личен приятел на израелския писател и политик проф. Михаел Бар-Зоар, роден в София, автор на биографични и исторически изследвания. Сред тях е и историята за спасяването на българските евреи през Втората световна война в книгата "Извън хватката на Хитлер. Героичното спасение на българските евреи" (Beyond Hitler’s Grasp. The Heroic Rescue of Bulgaria’s Jews (1998).

Неуморният мисионер на духа има взаимоотношения и с киното – заедно с режисьора Димитър Гочев е продуцент на документалния филм "Следващото поколение" – вълнуваща и автентична история за спасяването на евреите в България.

Освен всичко друго Яков е намерил време и възможност да стане и административен директор на Симфоничния оркестър в Лос Анджелис.

Сега е ред на неговата лична житейска симфония, записана в студиото на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10