Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Високотехнологични помощни средства за над 3300 хора с увреждания

Снимка: Pixabay

Министерството на труда и социалната политика стартира кандидатстването за високотехнологични помощни средства за над 3300 хора с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и за изпълнението му са предвидени 24 млн. лв. Повече за програмата разказва рехабилитаторът и съосновател на Асоциацията на хора с увреждания Георги Петлешков.

В началото на разговора Петлешков заявява, че няма пряко участие в инициативата, но е решил да се ангажира с нейното популяризиране. 

Крайният срок за кандидатстване е 17 юли, а условията и необходимите документи могат да бъдат намерени на сайта ма МТСП. Заявленията се приемат от Агенцията по социално подпомагане.  

Високотехнологичните помощни средства са предназначени за хора със зрителни, слухови и двигателни увреждания. Устройствата, които могат да бъдат получени безплатно са разнообразни – брайлови четци, индивидуално изготвени протези, компактни устройства за преодоляване на стълби, електрически моторчета за инвалидни колички.

Петлешков, който от 10 години се занимава с рехабилитация на хора с гръбначно-мозъчни травми, посочва като най-голям проблем у нас липсата на удобна инфраструктура както в населените места, така и в жилищните сгради. Същевременно около 70 хил. души са принудени да бъдат в инвалидна количка без възможност за свободно придвижване. Ето защо притежаването на мобилен и компактен уред за изкачване и слизане по стълби би представлявало огромно облекчение за човек с двигателни увреждания, заявява Петлешков.  

При подаването на документи кандидатите трябва да подадат и свидетелство за ТЕЛК, а в случай, че става дума за пациент в инвалидна количка е необходимо и медицинско удостоверение от личен лекар, гласящо: "Физически  и психически годен да управлява инвалидна количка/моторче за инвалидна количка."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12