От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква сила има направеното споразумение? По тази актуална тема говори адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида".
Какви са резултатите от изпитите за съдебни медиатори? Защо трябва да има извънсъдебни центрове за медиация? Има ли нужда от Камара на медиаторите?
Адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, разясни нови подробности в предаването "Законът и Темида":
"Интересът към медиацията се повиши и в момента такова обучение през последната година течеше много усилено по различните места в страната, адвокатските колегии. Разбира се, в София. Аз бях в Ямбол и в Силистра, там адвокатите проявиха интерес и се явяваха на изпитите. Може би в други региони като Видин, където може би не са проведени обучения, нямам информация, интересът е по-слаб. Смятам, че това постепенно ще се урегулира, за да може да се покрие цяла България с необходимото количество и качество медиатори."
Центрове за медиация
"Доста медиатори разсъждават в посоката, че същинската медиация трябва да бъде извън съда. Тя е дадена като алтернатива на съда. Затова е важно да има възможност за създаване на такива структури и на добросъвестна конкуренция. Държавата и съдебната власт се заеха с организирането на тези съдебни центрове. Има и съществуващи извънсъдебни центрове, но те са повече нестрого регулирани и не толкова формални. Готви се изменение на закона и в тази насока – да се придаде "тежест" на извънсъдебните центрове."
Повече информация за медиацията, за извънсъдебните центрове за медиация, за обучителните организации и за Камарата на медиаторите, отговори на някои практически въпроси – чуйте подробности в звуковия файл.
Снимка – БНР
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg