Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Митев: Това е инвестиция не само в културата, но и в бъдещето

Инициативата "Светилник" представя новите училищни химни

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъдихме "Светилник" – национална инициатива на "Музикаутор" за даряване на химни на български училища. Участници в предаването бяха Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", Милен Митев, генерален директор на БНР, Николай Маджаров-Файчето, музикант, продуцент и пътешественик, Денко Делчев, директор на ОУ "Христо Ботев" в Сливен и седмокласниците Стилиян Василев и Елена Генчева.

Инициативата "Светилник" ще представи премиерно химните от тази година на сцената на Народния театър на 22 юни, събирайки всички осем училища от България, участващи в проекта.

Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор", сподели в ефира на "Terra Култура": "Тази инициатива е за трета поредна година и виждаме как една софийска инициатива прераства в национална. Наричаме я творческа програма на "Музикаутор", защото тя е насочена основно към творчество, култура, образование, деца, учители и родители. Това е основата на нашето бъдеще, на нашето общество. Музиката е изключително мощен инструмент и чрез нея успяваме да подпомогнем формирането на ценности, които често казваме, че липсват, но когато работим структурирано, са достижими."


Той добави, че Министерството на културата и Министерството на образованието и науката са патрони на тази инициатива, финансирана от културния фонд на "Музикаутор" със сумата от 50 000 лева годишно. Миналата година се включиха и два корпоративни спонсора, което допълнително подпомогна създаването на химни. "Националното радио е повече от медиен партньор в това начинание, защото то има специфична социална функция и успява да промотира определени ценности", подчерта Димитров.


Милен Митев, генерален директор на БНР, също сподели своето виждане в ефира на "Terra Култура": "С тази инициатива показваме не само отношение към културното наследство, но и инвестиция в бъдещето, тъй като е насочена именно към училищата и децата. Инициативата "Светилник" е част от кампанията за възстановяване на авторитета на българското училище и образование."

Николай Маджаров-Файчето, музикант, продуцент и пътешественик, отбеляза в ефира на предаването: "Едно от най-важните неща в този проект е, че той допълва важната триада – знаме, герб и химн, което създава идентичност на учебното заведение. Подобни неща са се случвали през Възраждането и след това, но ние просто сме забравили."

Денко Делчев, директор на ОУ "Христо Ботев" в Сливен, чието училище ще бъде сред тези с премиера на 22 юни, сподели, че наличието на училищен химн и предстоящата премиера са много вълнуващи събития.

Седмокласникът Стилиян Василев от ОУ "Христо Смирненски" в Сливен разказа: "За нас беше много интересно, че имаме химн, особено записа, който правихме с екипа от НАТФИЗ. Създадохме много приятелства, беше красиво. Бих пожелал на всички, които нямат училищен химн, да се борят за това и един ден късметът им да се случи."

Седмокласничката Елена Генчева добави: "Гордея се с това, че представихме нашето училище с химн и си създадохме нови спомени."

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54