Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младият актьор Калоян Желев за красотата в простите неща

Носителят на "Икар" 2024 за дебют трогна публиката на 32-рия празник на театъра "Варненско лято" с ролята си в "Странна среща с куче през нощта"

Той е нърд и не го е срам от това. Обича аниме, всъщност гледа предимно анимации. Старае се да е здраво стъпил на земята, защото една награда, а в случая става дума за "Икар" – както казва самият той – не е повод да литнеш в облаците.

"Трябва да знаеш кой си, откъде тръгваш, какво можеш и скромно", обяснява Калоян Желев.

Когато си в публиката на Международния театрален фестивал "Варненско лято" и неизбежно започнеш да мислиш за връзката между актьора и персонажа, неговата роля в "Странна случка с куче през нощта" - постановка на Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" – е пример за тази дълбочина на човешката душа и възможност за превъплъщение. Тя говори за една искреност, чистота, внимание към детайла. За едно пътуване навътре към себе си и към образа, на който искаш да дадеш живот.

Сцена от „Странна случка с куче през нощта“
Самата история, базирана на едноименния бестселър на Марк Хадън, е човешка, красива, чиста, искрена и много въздействаща. Едно трогателно представление, което показва красотата в простите неща. Истината е именно в тях - в простите неща, смята Калоян Желев.

Той завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ през есента на 2023 година, в класа на проф. Атанас Атанасов. Баща му е този, който го насочва към актьорското майсторство, но държи да благодари на Петър Върбанов за това, че го кара да заобича театъра.

Дебютната си роля на професионална сцена Калоян получава след спечелен кастинг, обявен от режисьора Боян Иванов. Така още в началото на творческия си път в театъра младият актьор се изправя пред изпитанието да бъде два часа непрекъснато на сцената, превъплъщавайки се в образа на 15-годишното момче Кристофър, което е диагностицирано с Аспергер аутизъм. За този свой дебют той получи "Икар" тази година. Шест месеца се подготвя за ролята си, а всеки път преди представление знае с какви намерения влиза. Според него темата за аутизма и психичните заболявания не е достатъчно разпространена у нас.


"На финала се вижда, че Кристофър остава непроменен, но успява да промени всички останали около него. Това е и едно от силните послания на представлението – че трябва да има толерантност към тези хора, които са с красиви умове", казва още Калоян Желев.

Той е на мнение, че в живота често не живеем искрено, а се крием зад маски. Трудно ние да се доверяваме на другите и не е случаен фактът, че лъжата е преломният момент за неговия героя.

Историята на Кристофър показва също, че и другата крайност - да приемаме всичко буквално – не най-добрата за нас, защото така има опасност да изпуснем много от нюансите в живота.

За това дали избираме да живеем в метафори, за втората благородна кауза на "Странна случка с куче през нощта" и за работата на актьорите да влияят на публиката – чуйте от Калоян Желев в звуковия файл.

Снимки: ФС на Калоян Желев, ДТ "Сава Огнянов"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05