Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Кадър от протеста
Снимка: СБЖ

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот, даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова, председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев, представител на фирмата наемател.

Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По думите на Тодорова въпросната фирма, извършваща ресторантьорска дейност, е спряла да плаща наем и отказва да напусне собствеността на СБЖ въпреки съдебната процедура, която вече е достигнала втора инстанция.

"До момента сме действали изцяло в рамките на Закона и процедурите, които той предвижда, като сме се обърнали към съда за защита на правата си. По никакъв начин не сме използвали възможностите на журналистиката и не сме ангажирали обществото с този случай. Ситуацията обаче е възмутителна. С фирмата, която не освобождава имота на СБЖ, вече сме в съдебен спор. Договорът за наем е прекратен отдавна, още през 2020 година. Фирмата наемател държи имота ни без каквото и да е основание и продължава да работи и реализира приходи. Завели сме дело, което в момента е висящо", заявява Тодорова.

Председателят на СБЖ изтъква, че наемателите са спрели да плащат дори консумираната от тях вода. Целта на въпросната фирма е да сключи нов договор за наем, но при изгодни изцяло за нея условия, смята Тодорова.  

"Ние защитаваме интересите на журналистите. Не всички медии са така независими, както нашият съюз. Ние не сме подчинени на никакви икономически и политически интереси. Ние осигуряваме бюджета единствено и само чрез имотите, които са собственост на СБЖ", казва Тодорова.

СБЖ е спечелил съдебното дело на първа инстанция и в момента се очаква съдът да се произнесе на втора инстанция. "СБЖ няма друга форма на действие освен чрез съда", подчертава Тодорова.

На телефонната линия на предаването се включва Христо Дионисиев, за да представи ответната страна в съдебния спор.

По думите на Дионисиев фирмата наемател упражнява дейност в пределите на имота вече 16 години, като в първите 13 от тях взаимоотношенията със СБЖ са били безконфликтни. "За този период сме платили наем към СБЖ над 4 млн. лв. за помещението, което ползваме", изтъква Дионисиев.

По време на ремонт ок. 2015 година става ясно, че площта, вписана в договора за отдаване под наем, не отговаря на реалните размери на имота. По договор наемателите разполагат със 750 кв. м, а реално ползват около 520 кв. м. Поради това несъответствие наемателите пожелават редуциране на цената, която плащат.

Дионисиев твърди, че поставеният въпрос е бил постоянно отлаган, а партньорските взаимоотношения се влошават по време на пандемията, затруднила целия ресторантьорски бранш.

Към момента наемателите не знаят какъв наем трябва да плащат и какво точно влиза в задълженията им. Дионисиев заявява, че е направил многократни опити да преговаря със СБЖ, но възможностите за разговор са изчерпани.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..

обновено на 31.03.25 в 11:01

Занаяти, изкуство и традиции оживяват в седем български града

Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...

обновено на 31.03.25 в 09:54