Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йордан Калайков: От нас зависи да настроим себе си да приемаме ежедневието си

Проф. Йордан Калайков издаде книгата "Педагогически размисли и прозрения". Той е професор, доктор на науките, писател и художник. Публикувал е над 70 книги в областта на образованието и 17 книги с проза, поезия и есеистика. Негови разкази и есета са издавани в сп. “Пламък”, сп. ”Везни”, “Литературен вестник”, “Литературен форум” и др. Негови публикации има в електронното списание за художествена литература Muse Apprentice Guild в Сан Диего, Калифорния.

В Liternet.bg са издадени електронна книга и разкази, а в артзоната – картини от експозиции. Публикуван е и в електронните издания "Литературен свят” и "Литературен клуб”. Негови творби са преведени на английски, руски, френски и китайски език. Включен е в антологията “Български поети” през 2003 година на издателство “Захари Стоянов”. Проф. Йордан Калайкове е член на Съюз на учените в България и на Сдружение на българските писатели.

Ето какво казва той за своята книга "Педагогически размисли и прозрения": "Споделеното в книгата не се отнася за конкретна учебна дисциплина, не представлява методика или резултати от изследвания. Опитал съм се да опиша "моите открития” – универсалните подходи, методологията на учителстването, чрез които могат да се обяснят частните случаи в педагогическата практика. Отначало "откритията" записвах в един бележник. Нахвърлял съм мислите си спонтанно, разхвърляно, според конкретните преживявания. 

По тази причина съм се постарал записките да запазят първоначалния импулс и непосредственост – шрифтът и форматът на буквите е различен, както и разположението на записаното, подчертаванията, посочванията за важност. Там, където в оригинала има надписи със цветни моливи, те са представени автентично. По тази причина записките приличат на старовремски приписки, нахвърляни набързо в полетата на книги, извън основния текст, предизвиквани от внезапни хрумвания или важни подробности, придружени с дати и емоционални изблици. Поради необикновеното книжно тяло изданието е библиофилско."

В книгата, освен че споделям опита си, над 50-годишен, съм представил ключови понятия и състояния в педагогиката и за онези, които са решили да се занимават с нея, това е задължение, за да може педагогът да превръща общуването в едно емоционално състояние, за да може да мотивира и да събуди в тях желанието те сами да напредват", заяви в предаването "Следобед за любопитните" проф. Йордан Калайков. 

За него преподаването не е било само кауза, а съдба и верую. Преподаването, според него, е един постоянен процес на постоянно надграждане и се превръща в празник. "Тази "книжица", събира в 50 страници  моят 50-годишен преподавателски опит, защото аудиторията ще бъде заинтригувана, ако намериш правилния подход към нея", сподели проф. Калайков.

"Предизвикателство е да се пише къса проза, а аз имам претенцията да не ги наричам къси разкази или кратки, а умалителното "кратички", т.е. с малко изразни средства трябва да представиш история някаква, драма, ако има, за да насочиш вниманието на читателя към случка, която той не би забелязал, но ще му направи впечатление , когато ти я интерепретира", сподели в предаването "Следобед за любопитните" проф. Йордан Калайков. Така той започна разказа си за новата си книга "38 забързани разкази", които е написал през периода 2021-2023 година и са само в 38 страници. От всеки човек зависи, – сподели проф. Калайков, – да настои себе си така, че по най-добрия начин да възприема света около себе си т.е. ежедневието си."

Разговора на Ани Костова с проф. Йордан Калайков от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40