Мине не мине време и Албена и Павел Благеви, които делят времето си между щата Юта, София и планините по целия свят, решават да си причинят някое екстремно приключение. Последният път, когато гостуваха в "Покана за пътуване" току-що се бяха върнали от обиколката на връх Анапурна.
Сега, тренирайки за базовия лагер на същия връх, семейството решило да обиколи някои от най-зрелищните американски каньони. Пожелах да започнем разказа за "каньонига им с леговището на антилопата. Запитах ги наистина ли е толкова къса тази природна забележителност с невероятни краски. Оказа се, че каньоните са два и наистина не са дълги, но пък има "хватки" при преминаването и най-вече заснемането им.
Албена и Павел Благеви, макар да са пенсионирани химици, като оперните певци имат дълъг списък с бъдещи ангажименти. Те са заедно още от Седма гимназия в София, но след 50 години брак никак не са си омръзнали, щом предпочитат да пътешестват само двамата.
Стигнахме до Южния койотски хълм или както го определи Албена – подобен на пловдивско тепе. На него, както и на Северната му версия човек може да попадне само ако участва в лотария и спечели входен билет. Навремето това е ставало чрез въртене на сфери, а сега вече е виртуално, обаче за да участва човек трябва да е в района на националния парк.
Албена и Павел Благеви тренират из някои от най-забележителните американски каньони за бъдещото си изкачване до базовия лагер на връх Анапурна. Малко преди да навършат 67 те стигнаха до базовия лагер на Еверест, така че не се съмнявам в успеха им.
В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg