Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традицията на моряшките песни оживява в спектакъл

Български музиканти вдигат платната на музикалния спектакъл "Sea Shanty – Моряшки песни"

Музикалният спектакъл "Sea Shanty – Моряшки песни" пресъздава една вълнуваща одисея, която се простира между морета и океани и разказва за богатата традиция на морските напеви от последните три века (наречени разговорно "шанти"). Новаторският проект включва и авторски композиции в духа на моряшките песни и развива феномена, превзел социалните мрежи през 2019 и 2020 година.

Кораба направляват музикантите Николай Димитров и Полина Петрова от "The Drive of Music" – композитори и аранжори. Екипът включва певци и инструменталисти от различни музикални поприща. Младата, зашеметяваща звезда на симфоничната сцена – Ана-Мария Крайчева, която ще добави изящен сопранов глас и мелодии на флейта. Съвсем в стила на тези моряшки традиции се вписва и бароковата флейта на Гергана Стоилова – професионален флейтист. Акомпаниментът е от Николай и Полина на акустична китара и контрабас. Ударните са от Майк Рам, а съставът от певци включва известния историк и философ Андрей Захариев, гръмогласните оперни певци Георги Бейков и Велислав Нинов, както и познатите на мюзикъл сцената Стефан Стаменов и Йоан Кръстев. Водещ на спектакъла е Симеон Германов – чиято брада, дрезгав глас и сини очи ще ви отведат моментално в бурното море.

В спектакъла са включени двайсет песни и инструментални композиции. Петнадесет от тях са внимателно подбрани "шанти" песни от стари извори – това са мелодии и думи, които действително са звучали на корабите преди сто и повече години. Освен тях, екипът представя няколко нови, авторски композиции, посветени на морето и живота на моряците.

"Искахме да дадем живот на старите песни и да покажем колко вълнуваща е тази морска традиция, но освен това да добавим и свой, съвременен почерк",казва Николай Димитров.

Автентичността на песните е плод на усърдно изследване на стила и досег до сборници на над сто години. Идеята е моряците да се представят като живи, интересни личности – приключенци със свои животи и съдби.

"Целта ни е да се отдалечим от стереотипите за моряка и да обърнем внимание на трудностите, приключенията, вълнуващите случки",споделя Полина Петрова.

Морското пътешествие започва на 21 юни от 20.00 часа в столичния клуб Singles и ще продължи в различни български градове през лятото.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10