Исландия определено е страна, която вълнува въображението със своите гейзери, водопади, сурова природа и народ, потомци на викингите. Вероятно приказната среда е причината 80 на сто от исландците да са абсолютно убедени, че троловете съществуват и че горски гора живеят във всяка скала. Най-омагьосваща е обаче перспективата да видиш с очите си, не покрито с мъх същество, а северното сияние, когато си там. Фотографът, журналист и пътешественик Емил Данаилов, чиито снимки можете да видите в сайта му, през есента ще води група колеги в Исландия на фотосафари. Очевидно страната е на мода щом населението ѝ от 400 хиляди души набъбва с още шест милиона туристи всяка година.
Фотографът и журналист Емил Данаилов, дългогодишен главен редактор на легендарното списание за пътешественици "Одисей", което уви, вече не съществува, тръгна от Исландия, но сърцето му го накара да прескочи до пустинята Тасили в Алжир.
Както често се случва в "Покана за пътуване", скокът от един континент към друг се получава съвсем естествено и плавно. От суровата природа на Исландия Емил Данаилов ни отведе към немилостивия климат на пустинята Тасили н'Аджер и аз се сетих какво писмо пътешественикът Николай Пржевалски изпраща на съпругата си от Гоби "Пиша ти рядко, защото през нощта мастилото замръзва, а през деня изсъхна".
Емил Данаилов не се бои от подобни аномалии и крои планове да се върне на двете любими за него места.
Снимки: Емил Данаилов
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg