Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

115 години от рождението на Димитър Димов

За осъдените души, тютюна и живия глас на писателя

Димитър Димов
Снимка: Къща музей "Димитър Димов"

Тази година честваме 115 години от рождението на Димитър Димов – една енциклопедична личност, останала в общественото съзнание като литературен класик, автор на романите "Поручик Бенц", "Осъдени души" и "Тютюн".

На 25 юни (вторник), рождената дата на Димитър Димов, ще се осъществи едно вълнуващо завръщане на писателя – завръщането на неговия глас зад стените на собствения му дом.

Националният литературен музей получи от Българското национално радио единствения запис с гласа на Димитър Димов, съхранен в Архивния фонд, предаден от близки на писателя. Става дума за урок по френски, който Димов сам запаметява на домашния си магнитофон през последната година от своя живот.

Точно преди отпътуването си за Букурещ за участие в международна писателска среща в качеството му на председател на Съюза на българските писатели, Димитър Димов доусъвършенства знанията си по френски си език на работни листи, изписани с типичния му наклонен наляво почерк. Упражненията на френски думи и фрази са открити на бюрото му след смъртта и до днес могат да се видят там във вида, в който писателят ги оставя преди последното си пътуване. Димитър Димов умира внезапно на 1 април 1966 г. на румънското летище. Така направеният от него магнитофонен запис остава последната звукова следа приживе, а прочетените френски фрази съвпадат с написаните редове върху листовете.

Посетителите на Къщата музей "Димитър Димов" вече ще имат възможността не само да се запознаят с вещественото наследство на твореца, но и да станат част от автентично пътешествие в миналото. Специална експозиция представя и художествения талант на писателя. 

Така си спомняме днес в "Terra Култура" за Димитър Димов, чиито изумителни творчески проявления на духа и пълнокръвни литературни герои продължават да вълнуват. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55