Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева
Снимка: Антонина Тодорова

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина и се класира за финал на първия по рода си турнир по обединен баскетбол 5х5 за жени на Спешъл Олимпикс. Свои успехи регистрира и мъжкият ни баскетболен отбор. На Европейското по баскетбол 5х5 за мъже в Литва отборът ни стана трети.

В "Познати и непознати" често говорим за възможностите за изява на хората с интелектуални затруднения чрез спорт. Сторихме го и тази седмица. За работата по приобщаването и успехите на атлетите по хокей на трева и баскетбол разговаряхме със специалисти, треньори и състезатели.

В студиото гостуваха Камен Тодоринчев – атлет от обединения отбор по баскетбол, доц. Мариана Борукова – национален координатор на програмата и Европейски съветник по баскетбол на Спешъл Олимпикс, както и Диана Банчева, програмен координатор на Спешъл Олимпикс, България. "Как се чувстват като победители бронзовите ни медалисти?" с това започна разговорът ни. Чуйте и отговора с Камен Тодоринчев, участвал в Европейското по баскетбол 5х5.

В разговора за приобщаването на хората с интелектуални затруднения чрез хокей на трева (и не само), включихме и доц. д-р Катя Стоилова от ПУ "Паисий Хилендарски", която е директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – Пловдив, и инициатор и партньор в развитието на хокея на трева за хора с интелектуални затруднения.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35