Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина и се класира за финал на първия по рода си турнир по обединен баскетбол 5х5 за жени на Спешъл Олимпикс. Свои успехи регистрира и мъжкият ни баскетболен отбор. На Европейското по баскетбол 5х5 за мъже в Литва отборът ни стана трети.
В "Познати и непознати" често говорим за възможностите за изява на хората с интелектуални затруднения чрез спорт. Сторихме го и тази седмица. За работата по приобщаването и успехите на атлетите по хокей на трева и баскетбол разговаряхме със специалисти, треньори и състезатели.
В студиото гостуваха Камен Тодоринчев – атлет от обединения отбор по баскетбол, доц. Мариана Борукова – национален координатор на програмата и Европейски съветник по баскетбол на Спешъл Олимпикс, както и Диана Банчева, програмен координатор на Спешъл Олимпикс, България. "Как се чувстват като победители бронзовите ни медалисти?" с това започна разговорът ни. Чуйте и отговора с Камен Тодоринчев, участвал в Европейското по баскетбол 5х5.
В разговора за приобщаването на хората с интелектуални затруднения чрез хокей на трева (и не само), включихме и доц. д-р Катя Стоилова от ПУ "Паисий Хилендарски", която е директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – Пловдив, и инициатор и партньор в развитието на хокея на трева за хора с интелектуални затруднения.
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg