Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева
Снимка: Антонина Тодорова

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина и се класира за финал на първия по рода си турнир по обединен баскетбол 5х5 за жени на Спешъл Олимпикс. Свои успехи регистрира и мъжкият ни баскетболен отбор. На Европейското по баскетбол 5х5 за мъже в Литва отборът ни стана трети.

В "Познати и непознати" често говорим за възможностите за изява на хората с интелектуални затруднения чрез спорт. Сторихме го и тази седмица. За работата по приобщаването и успехите на атлетите по хокей на трева и баскетбол разговаряхме със специалисти, треньори и състезатели.

В студиото гостуваха Камен Тодоринчев – атлет от обединения отбор по баскетбол, доц. Мариана Борукова – национален координатор на програмата и Европейски съветник по баскетбол на Спешъл Олимпикс, както и Диана Банчева, програмен координатор на Спешъл Олимпикс, България. "Как се чувстват като победители бронзовите ни медалисти?" с това започна разговорът ни. Чуйте и отговора с Камен Тодоринчев, участвал в Европейското по баскетбол 5х5.

В разговора за приобщаването на хората с интелектуални затруднения чрез хокей на трева (и не само), включихме и доц. д-р Катя Стоилова от ПУ "Паисий Хилендарски", която е директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – Пловдив, и инициатор и партньор в развитието на хокея на трева за хора с интелектуални затруднения.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54