Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научен доклад: Черно море се нуждае от строго защитена зона

Мартин Томов: Има промени в екосистемата на Черно море след войната в Украйна

| обновено на 03.07.24 в 10:50
Снимка: БТА, архив

В предаването "Нашият ден" обсъждаме теми, свързани с екологията на лятото и нерешените проблеми по Българското Черноморие. Участници в предаването са Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс" - България, и Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг".

В първия ден от юли "Грийнпийс" - България публикува доклад, създаден съвместно с учените от Института по океанология на БАН. Докладът подчертава критичната нужда от създаване на строго защитени морски зони в Черно море за ефективно опазване на морския живот.

Мартин Томов споделя своите виждания в "Нашият ден":

"Напоследък се занимаваме най-вече с Черно море. И аз, като всички хора, които се опитват да направят нещо в нашата държава, имам смесени чувства. Трудно е човек да се справя с постоянната несигурност, която е в нашата държава – какво правителство имаме например, какви теми ще се разискват. Известно време имаше зелени депутати в правителството, сега за първи път няма. Темата за екологията не присъства по никакъв начин в политическия живот на България.”

Томов подчертава важността на продължаването на борбата за опазването на природата, въпреки политическите предизвикателства.

"Употребата на пластмаса е нещо, което зависи от много държави. Това, което всеки от нас може да направи, е да не използва пластмасови уреди. Проблемът би могъл да бъде решен, ако спрат да се използват такива продукти за еднократна употреба", добавя Томов.

По време на предаването Томов коментира и казуса "Да запазим Корал", подчертавайки нуждата от защита на морето ни. Отменената заповед за защитената зона създава юридически и технически проблеми, но същевременно показва колко е важно да защитим Черно море от различни заплахи.

По неговите думи след войната в Украйна се наблюдават значителни промени в екосистемата на Черно море. Делфините променят поведението си, бягайки от военните действия на север. Много мъртви делфини са забелязани по българското и румънското Черноморие. Взривът на язовир "Каховка" доведе до силно замърсяване. Военните действия възпрепятстват работата на пречиствателните станции в Украйна поради атаки върху ключови екологични инфраструктури.

Томов коментира и проблема с отпадните води в България. "Замърсяването с отпадни води е голям проблем. Има много нерегламентирани тръби и места, на които се изливат всякакви отпадъчни води в морето. Затова е добре да мислим не само за морето, но и за брега."

Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг", също взе участие в разговора. Той подчерта, че Синеморец все още няма пречиствателна станция и всички отпадъчни води отиват директно в морето. В предаването той сподели и още от проблемите на курорта. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30