Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Коментар на Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз

Снимка: Радио Пловдив

Протест в цялата страна на собственици на аптеки поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма надценка – това поясни председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.

В София се очаква за два часа работа да спрат по-малките обекти, но всички подкрепят протеста. 

В Ямбол днес от 14 ч. до 16 ч. ще затворят всички аптеки в града, информира кореспондентът Даниела Костова.

Константин Попов от регионалната фармацевтична колегия заявява: "Ние ще бъдем ощетени, защото цялата терапия, съсредоточена в една голяма рецепта, ще остане 5 лв., а времето за обслужване на пациента ще остане същото."

"В никакъв случай не можем да подкрепим натиска и напрежението, които създават фармацевтите с отказа си да осигурят достъп на пациентите с хронични и остри заболявания, които няма да могат да влязат и да получат своето лечение", коментира пред Българското национално радио Пенка Георгиева от Пациентски организации "Заедно с теб"

В Lege Artis Димитър Маринов изтъква, че фармацевтите подкрепят текстовете на наредбата, които предвиждат, вместо много рецепти с до три лекарствени продукта, да се изписва една голяма, в която да има неограничен брой лекарствени продукти. 

Днешният протест ще обхване цялата страна, като аптеките ще се включат по различен начин в акцията – чрез стопиране на работния процес за 2 часа, протестни писма или едномесечно предизвестие до НЗОК за прекратяване на сътрудничеството във връзка с планираните промени в Наредба № 4 от 4 март 2009 г.

По думите на Маринов това, което фармацевтичното съсловие изисква, е финансово обезпечаване на работата на аптеките със Здравната каса. Целта на протестната акция е обществото да бъде алармирано за настоящия проблем, пояснява гостът.

Все повече пациентски терапии биват напълно поети от НЗОК, като аптеките нямат право на никаква надценка върху тези 100% реимбурсирани лекарствени продукти, заявява Маринов. Печалбата на аптеката зависи от таксата върху изпълнената рецепта, затова след предвидените промени е необходимо да се намери изгоден и за двете страни модел, по думите на председателя на Българския фармацевтичен съюз.

Разговори са водени с институциите, но изводът на фармацевтите е, че необходимият диалог не е осъществен към момента. 

"Трябва да се намери устойчив модел. Да видим какъв е общият обем от лекарства, които минават през аптеките без надценка. Когато расте броят на лекарствата, трябва да расте и обезпечаването на тази дейност", смята Маринов.

Преди общественото обсъждане, което предстои утре, гостът отправя призив: "Обръщам се към пациентите за разбиране и търпение, както и към властите – да продължим диалога, защото проблем има."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13