На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта. През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на неограничените възможности и човешки права".
За свободния, предприемачески и демократичен дух на САЩ, изправен пред предизвикателството на едно сложно време, както и за българо-американското приятелство, в "Нашият ден" е разговорът с Даниел Киряков – мениджър комуникации на Американската търговска камара в България.
Седмицата протича под знака на приятелството на страната ни със САЩ – в политически, икономически и културен план. Американската актриса Джесика Ланг е в България, за да представи своята мащабна фотографска изложба в Националната художествена галерия. Това е един от ярките примери на културната дипломация, която е сред най-ценните инструменти за показване на приятелство и споделяне на духовни постижения. Киряков призовава слушателите да се запознаят лично с фотографското творчество на Ланг.
Репортаж на Яна Пункина от откриването на изложбата фотографии на Джесика Ланг в Националната художествена галерия, чуйте от звуковия файл.
По случай Деня на независимостта Американското посолство организира прием, който събра на едно място най-видни представители на политическия, духовен, обществен и икономически живот в България. Киряков споделя, че една от най-обсъжданите теми по време на събитието е била политическата съдба на страната ни и това дали ще бъде съставено правителство. Сред акцентите е била и инициативата на осем двустранни търговски камари, призоваващи политическите представители към стабилно управление.
По думите на Киряков, ако желаем България, като член на НАТО и ЕС, да бележи възходяща траектория на развитие, механизмите на бизнеса трябва да бъдат законни и прозрачни. Обменът на стоки и на услуги между България и САЩ са във възход. Български компании намират място на американския пазар и стават част от трансатлантическата икономика, а добавената стойност остава в България, подчертава Киряков.
Идеите, заложени в Декларацията за независимостта, стават част от динамични процеси и търпят изменения, разказва Киряков. Доказателство за това е, че само 60 години след подписването избухва Гражданската война в Америка, тъй като Северът и Югът изпадат в дълбоко разделение на тема свобода, робство, търговски интереси.
Към днешна дата американското общество е крайно разделено и бъдещите президентски избори в САЩ ще окажат влияние на световната политическа обстановка. По думите на Киряков е важно след изборите на 5 ноември да се вземат решения, които да изграждат и надграждат международните взаимоотношения.
А как празнува американското семейство днес? Денят на независимостта е почивен ден, в който американците отдават почит към националния флаг и държавата. Организират се ученически пътувания до планината Ръшмор или до имението на бащата на нацията Джордж Вашингтон. Киряков разказва, че освен политик Джордж Вашингтон е бил геолог, изследовател, учен, общественик и чудесен домакин. Имението му, което е тънело в разруха, е реновирано по благотворителна инициатива на местното женско дружество.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg