Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси.
Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават документи за придобиване на бежански статут у нас. Сега отново са изправени пред сходна ситуация, защото д-р Шурупов, специалист по инвазивна кардиология и анестезиология не е допуснат до приравнителни изпити заради специфично искане от Министерство на здравеопазването, което той не може да изпълни.
Защо избягахме в България
"След като започна войната в Украйна, със семейството ми напуснахме Русия. Преминахме през дълъг и труден път с ДАБ (Държавна агенция за бежанците) за получаване на бежански статут, но това е друга голяма история.
В Русия работех като инвазивен кардиолог, завърших Медицински университет през 2004 година, имам две специализации – Кардиология и Анестезиология и реанимация. Имам защитена дисертация по Кардиология с научен интерес сърдечна недостатъчност след инфаркт на миокарда. Съавтор съм на монографии за лечение на инфаркт на миокарда и имам публикации в много международни издания по темата.
От една година, след като взех изпит по български език и медицинска терминология, тъй като имам опит и медицинско образование, в болницата в Русе, където живеем, е готова да ме назначи на работа като лекар, след като приравня дипломата си тук. В момента съм технически секретар в болницата. Радвам се, че имам платена работа и място за живеене."
Министерство на здравеопазването
"Министерството има списък с документи, които всеки чужденец трябва да предостави, за да го допуснат до държавни изпити. Това са Хирургия, Вътрешни болести, АГ, Инфекциозни болести, Педиатрия и Хигиена. Необходимите документи, за да те допуснат, са такива за: самоличност, за чисто съдебно минало, справка от предходна работа, че нямаш административни наказания, и справка от личния лекар, за психично здраве. Аз предоставих тези документи на МЗ. В дипломата ми има информация за дисциплините, които съм изучавал в Медицинския университет и техния хорариум. Но аз, вместо да седна и да се подготвям за приравнителните изпити, се опитвам едва ли не да докажа, че съм лекар, за да ме допуснат до тези изпити. Защото за МЗ информацията в моята диплома не е достатъчна. В нея има хорариумът от "аудиторни часове", които съм прекарал при обучението ми в Русия, но няма броят "извънаудиторни часове" на моята "самоподготовка".
В съвременните дипломи такава информация се вписва, но аз съм завършил в години, в които това не се вписваше в дипломите. Никой не ми обясни какво всъщност са "извънаудиторни часове като самоподготовка", каквато информация искат от мен от МЗ. Не знам точно какъв документ трябва да се приложи, може би нещо от типа пак на някаква Академична справка, но аз не мога да я взема вече от Руската федерация, защото съм в България със статут на политически бежанец. Не мога да се върна в Русия.
Въпреки това писах имейл до Университета в Русия, за да поискам такава справка. Вече месец нямам отговор от тях. Майка ми им писа и даде на хартия такова записване, но и на нея не дадоха отговор от Университета.
Мой познат, лекар от Украйна, също няма в дипломата си описани такива "извънаудиторни часове".
Сега написах писмо до министъра на здравеопазването на България, в която обяснявам, че съм бежанец и няма как да взема изискания от Министерството документ, защото не мога да отида нито в посолството на Русия в България, нито в Консулството тук, нито пък да се върна в Русия.
Сроковете на Министерството са два месеца и когато изтекат, ще трябва да започна процедурата по заверка на всички документи наново, ако поискам отново да подам документи за приравнителни изпити.
Сега чакам отговор от министъра, но съм отчаян, защото съм човек с медицинско образование, но сега се оказва, че опитът ми повече от 15 години е напразен, не мога да го упражнявам тук, заради справка за "извънаудиторни часове", която няма как да взема от Русия. Това е много тъжно нещо. Аз съм готов специалист, който няма нужда да харчи парите на вашата държава за обучение и единственото, което искам, е да ми дадат възможност да работя и да бъда полезен на вашето общество. Но не мога. Не знам какво да направя по-нататък."
Екипът ни изпрати имейл с въпроси до Министерството на здравеопазването с покана за разговор в студиото или в търсене на официална позиция на Министерството. До момента на излъчване на това интервю нямаме отговор по зададените въпроси:
Разговора на Николета Атанасова с Владимир Шурупов можете да чуете от звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg