Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заветът на Чичо Чичопей оживява в литературен конкурс

Снимка: chichochichopey

Голямата загуба
Загубих си джоба –
Нали съм щастливец.
А вътре богатства за цял милион:
От чужд геврек дупка,
Перчем от плешивец…
И въздух, и въздух от спукан балон!
Поет от национално значение

Янаки Петров (Чичо Чичопей)


Второто издание на литературния конкурс "Янаки Петров" на името на странджанския поет, популярен сред читателите като Чичо Чичопей, вече е обявено от Община Средец. За завета на Янаки Петров и организирания конкурс в "Артефир" разказва поетът Станимир Димитров.

Алманах с произведенията на 20-те номинирани в първото издание на конкурса автори свидетелства за успешното начало на инициативата, чиято цел е да възроди името на големия поет и да насърчи изявата на автори от всяка възраст.

След като даден автор бъде номиниран, той получава покана за литературно четене, разнообразено с музикална програма, заявява Петров и изтъква, че конкурсът няма тематични и възрастови ограничения. Кандидатите, пишещи поезия, могат да изпратят до три стихотворения. Прозаичните текстове – есе или кратък разказ – трябва да бъдат в обем до три страници във формат А4.

От утре, 19 юни, до 20 август желаещите могат да изпращат творбите си по имейл nkyanaki_petrov24@abv.bg.

Янаки Петров е роден на 28 февруари 1947 г. в село Голямо Буково /общ. Средец/ в миньорско семейство. Завършва техникум по морски и океански риболов и българска филология в Софийския държавен университет. Работи като миньор, печатарски работник, библиотекар, редактор в изд. „Български художник“, сп. „Деца, изкуство, книги“, алманах „Море“. Член на Съюза на българските писатели и Сдружението на българските писатели. Автор е на стихосбирките „Лирично ято“, „Зимна птица“, „Урокът на цветята“. Голяма част от творчеството му е посветено на децата, сред които е популярен с псевдонима си Чичо Чичопей. Издал е книгите за деца „Чичо Чичопей“, „Африканец на комин“, „Ловец-храбрец“ и други. Умира на 4 септември 1999 г.

Снимки – ФБ профил Чичо Чичопей и Радио Бургас

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45