Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

Снимка: УСБАЛО

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак. Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа.

Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова, началник на Клиниката по медицинска онкология в УСБАЛО – София и част от Съвместната онкологична национална мрежа.

Съвместната онкологична национална мрежа е организация, която цели да обедини специалисти и съсловни организации от всяка една област на онкологичната грижа в България, заявява доц. д-р Консулова.

Качеството на онколечението у нас може да бъде подобрено чрез въвеждане на стандарти, специализирани ракови центрове и продължаващо медицинско обучение, изтъква специалистът.

"Ситуацията е доста трудна в българската онкология. В България има много добри специалисти, които могат да проведат адекватно онкологично лечение по най-добрия възможен начин. Имаме и ранен достъп до лекарства", заявява доц. д-р Консулова и подчертава, че проблемът е липсата на ясно функционираща система – разписани "маршрути" за онкологичните пациенти.

"Това, че има възможности и много добра медицинска онкология с противотуморно лечение, не значи, че лечението се осъществява навсякъде по най-правилния начин, съблюдавайки правилата и времевите интервали", допълва гостът.

Европейския консорциум, от който България става част, е наднационална организация, която изгражда комуникационна мрежа за споделяне на добри практики от цяла Европа, обяснява доц. д-р Консулова. Борбата за нашата страна е да бъде обособен Национален раков център според европейските правила, по думите на госта.

Скрининг, ранна диагностика, проследяване, лечение, семейна анамнеза, развиване на научна дейност – това са стъпките, които трябва да бъдат въведени и систематизирани така, че да се подобри здравето на българските граждани.

Продължаващото медицинско обучение е особено важно в сферата на онкологията, изтъква доц. д-р Консулова. Онкологията се променя динамично в рамките на седмици и, независимо от политическите влияния, е необходимо постоянство в предоставянето на тези нови медицински познания.

Сред водещите проблеми доц. д-р Консулова откроява липсата на скринингови програми у нас. Профилактичните прегледи и спорадичните кампании не могат да заменят националната стратегия за скриниг според пол и възраст.

Целия разговор чуйте в звуковия файл 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03