Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Иван Станчов
Снимка: БГНЕС

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов.

Мечева, съосновател на Асоциаацията на българските училища в чужбина, припознава като своя лична кауза утвърждаването на делото на Иван Станчов в паметта на бъдещите поколения. Големият български дипломат и политик е сред хората, защитили най-силно усилията на стотици учители зад граници, които работят за съхраняване на българското самосъзнание.

Създаването на двуезичното издание, посветено на Иван Станчев, е дълг на училището, заявява Мечева. В книжката са включени архиви, предоставени от Националния исторически музей. Разбира се, фондация "Карин дом", чийто съосновател и председател е Иван Станчов, също дава своя принос в изработката на брошурата. Делото е подкрепено от програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", в която българските училища зад граница се включват, за да представят нашата история по света, разказва Мечева. 

В днешно време подобни личности почти не се раждат, убедена е Мечева. Тя изтъква, че Станчов е обичал България по вдъхновяващ и увличащ начин. Бил е голям оптимист и е вярвал в бъдещето на страната ни – нещо, което всяко следващо поколение трябва да знае.

 "Тази книга заживя, преди да бъде отпечатана. Ние направихме презентация в българското посолство пред нашите гимназисти и ученици от Първа английска гимназия.", разказва Мечева и допълва, че книгата ще бъде представена и подарена по време Годишната конференция на Асоциацията на българите в чужбина, която предстои на 22 юли.

Мечева изразява своята благодарност към програма "Христо Ботев" за дългогодишното медийно сътрудничество. Предстои още една положителна изява, в която се включва и БНР, в лицето на програма "Христо Ботев" – актьорът Руси Чанев ще представи своята адаптация на "Под игото", съобщава Мечева.

Ние сме част от българската образователна система, заявява гостът и изтъква доброто сътрудничество на Асоциацията на българските училища в чужбина с МОН.  

Мечева завършва разговора с думите: "Хубаво е да има основа, да има корен. Смея да вярвам, че Асоциацията на българските училищата в чужбина е един здрав корен, който спомага да процъфтява градежът на това, което сме създали до този момент."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

Станчов беше външен министър на Република България в служебния кабинет на Ренета Инджова през периода 1994-1995 г., а преди това и посланик във Великобритания от 1991 г. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Станчов, също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924г.), министър на външните работи (1906г.) и министър-председател на България (1907г.)
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40