В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпроси в предаването.
Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до София. Семейството се състояло от двама родители и две деца, понастоящем пълнолетни. По твърдение на Георгиева имало обещание за дарение на извънградската къща на нея от страна на родителите. Преди 2000 г. бащата на Георгиева е починал. През 2022 година майката на двете сестри е била на гости при другата си дъщеря, която от години живее в друго населено място.
През лятото на 2023 г. след настъпилите усложнения в отношенията с г-жа Георгиева и нейната фамилия майката дарява своята част от имота на другата си дъщеря. Георгиева от години живее в къщата, представляваща наследствен имот, заедно с цялата си фамилия – син, дъщеря, зет, снаха и две внучета – и всички те ползват имота, без да заплащат никакви суми на другите две съсобственици. Майката ползва незначителна част от имота – само една малка стая. Другата дъщеря, сестра на Георгиева, не ползва никаква част от имота.
Какви права има дъщерята, собственик на 1/6 идеална част по наследство, ползваща заедно със своите деца и внуци имота, без една стая от него, в която живее и нейната майка? Има ли право да претендира да се извърши дарение в нейна полза? Сестрата на Георгиева може ли да ползва имота, при положение че целият имот е зает и се ползва от фамилията на Георгиева? Какви действия биха могли да се предприемат и какви прави би имала тя?
Чуйте отговора на адв. Пороминска от звуковия файл.
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg