Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Снимка: Егор Кучерук, The Kyiv Indipendent

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия, ще помогне на страната да се справи с решимостта на Кремъл да изтрие културата и самото съществуване на Украйна? В "Мрежата" коментира доц. д-р Велизар Шаламанов, военен експерт.

Да зачеркнеш някого от географската карта

"Това беше целта и тя беше формулирана с неясни термини като "денацификация" и "демилитаризация", но какво означава да отнемеш националната идентичност на един народ и да отнемеш неговата способност да се отбранява – това означава да го зачеркнеш. И ние виждаме цял комплект от античовешки дейности на руската машина, като разрушаване на болници, училища, църкви, театри, пазари, от една страна, от друга страна – отвличане на украински граждани, на деца и практически насилствено осиновяване. И неслучайно има решение на Съда в Хага по този въпрос. Заедно с това наблюдаваме практически хвърляне на  фронта на неподготвени хора, на хора-наемници от целия свят, които са готови да се сражават в името на злото. Така че едва ли би трябвало да свеждаме всичко до тази борба между доброто и злото, но изглежда, че все повече тази агресия на Русия в Украйна няма как да бъде описана цялостно и да бъде разбрана, ако не бъде сведена до тези изчистени категории."

Извинението като етична норма

"Няма защо да ходим в Украйна. Вие в българската история чули ли сте извинение на Съветската армия за това, което е извършила, или извинение на БКП за лагерите и изтезанията, за прекършените съдби на поколения българи? Това е идеология и тази идеология е идеология на злото, така че сега, някак си, тя се е вдигнала на още по-високо ниво, за съжаление, в Кремъл. За съжаление дори Руската православна църква е част от това зло в кавички или без кавички. Ако ние тръгнем в тази посока ще стигнем до много тъжни изводи. Важно е да се намери решение и решението минава през три линии: 

Първо, всеобхватна военна помощ за Украйна, защото Русия разбира само от военна сила в рамките на принципите на ООН. На второ място, все по-сериозни санкции срещу Русия, така че тя да не може да поддържа тази агресия и включително много ясни санкции за всички, които подкрепят Русия, пък било то и Китай. И на трето място, отворена врата за това Украйна да бъде напълно интегрирана в нашия свободен свят, какъвто е изборът на украинците, след като надделеят в тази война над Русия без никаква заплаха за  териториалната цялост и суверенитета на Русия, но с ясно послание, че руснаците ще бъдат изправени пред справедлив съд за военните престъпления, за разрушенията и ще платят за това, защото това е смисълът на справедливостта и на мира."

Западът и войната в Украйна

"Западът това е и България, така че въпросът означава дали в България имаме представа за войната в Украйна? Аз мисля, че имаме недостатъчна представа, но наистина може тази представа да се задълбочи, ако имаме военни кореспонденти, ако имаме повече информация, ако това е разширена тема за нашите изследователски центрове и за нашите институции./.../, но аз съм съгласен със същността на вашия въпрос, защото в него става дума за човешкото разбиране на тази война, защото в крайна сметка, ако ние не можем да проявим съчувствие, състрадание, емпатия към тези хора, които страдат, ние никога няма да можем да вземем правилното решение. Когато не взимаме правилните решения, можем да се окажем в ситуацията на Украйна един ден и тогава на нас наистина няма да има кой да ни помогне. 

Обществото в България има много сериозен проблем с емпатията, според мен, въпреки че много хора у нас, както и Украинското посолство, полагат неимоверни усилия, включително с посланията на художници, на писатели, на поети, на хора от киното, да стигнат до сърцето на  българите, но все още и то главно поради сгрешената стратегическа комуникация на най-високо ниво – президент - парламент, в някаква степен и Министерски съвет – все лидери на мнения в България, хората са по-скоро разделени, отколкото обединени в емпатията си към жертвата и в желанието доброто да надделее и злото да бъде изкоренено от нашия живот."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Егор Кучерук, The Kyiv Indеpendent


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Какво прави едно училище елитно?

През август предаването "Нашият ден" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях е интервюто с Александър Чакмаков, директор на Първа английска езикова гимназия. В разговора се обсъжда понятието "елитно образование" в контекста на съвременния технологичен свят , в който децата от най-ранна..

публикувано на 20.08.24 в 09:56

Аптеките на миналото: Пътешествие из историята на Пловдив

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. В рубриката "Разговорът" ви предложихме да слушате отново разказа за старите аптеки на Пловдив, прозвучал в ефира на предаването миналия септември. Интересният материал с госпожа Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват..

публикувано на 19.08.24 в 13:29

Габрово отбелязва 147 години от Шипченската епопея с богата програма

В Габрово започват честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Събитията са под патронажа на президента на Република България и се организират от областната администрация – Габрово, със съдействието на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" Програмата включва разнообразни събития,..

обновено на 19.08.24 в 13:03

Екстремни изживявания и добри дела. Поглед към живота на един оператор

Влади Веков е телевизионен и филмов оператор по професия, работещ в Българската национална телевизия, но любовта му към планината, спорта и хората разширява кръгозора му и го подтиква да се занимава с различни дейности, които му позволяват да изразява себе си. В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя своята дълбока връзка с природата и как тя..

обновено на 19.08.24 в 11:43

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10