"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши партньорство с различни университети по света". Това каза в предаването "Следобед за любопитните" доц. Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". В момента факултетът си партнира с висши училища от Германия, Ирландия, Нидерландия и Австрия.
"Работата по привличането на докторанти и постдокторанти е много важно за нас, като това е процес, насочен и към чужди специалисти, тъй като нормалният университет не е национален, а място за обмен на знания и култури от цял свят", аргументира процеса доц. Ялъмов. По този начин, според него, България става привлекателна за много млади хора от цяла Европа, които идват да учат в СУ "Св. Климент Охридски" и остават и като преподаватели.
Докторанти на самостоятелна подготовка могат да кандидатстват за финансова помощ с максимален размер от 70 000 лв. Благодарение на нея младите изследователи ще могат да подготвят дисертационен труд при максимално добри възможности за научна работа. Отпуснатите средства са предназначени за заплащане на годишните докторантски такси, ежемесечна стипендия в размер на 2000 лв., разходи за достъп до бази данни, такси за публикации в индексирани издания, разходи за участие в научни конференции и др., става ясно от разговора.
Стопанският факултет има дългогодишни традиции в привличането и на чуждестранни преподаватели. Следващата година факултетът ще отбележи 35 години от своето създаване, а една от катедрите – "Икономика" – отбелязва 120 години от създаването си, припомня в предаването "Следобед за любопитните" доц. Ялъмов. Целта на това финансиране е да се създадат условия за това младите специалисти да могат спокойно да работят върху проектите си на територията на факултета.
В началото на годината един от първите завършили Стопанския факултет, който отдавна живее и работи в САЩ, е пожелал да финансира свои бъдещи колеги, сега студенти във факултета. Младият мъж е пожелал да се запази в анонимност неговото име, но това е доказателство за смисъла и успехите на нашите възпитаници, разказва доц. Ялъмов.
Цялото интервю на Ани Костова с доц. Тодор Ялъмов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Стопански факултет и БНР
"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите в който всъщност граничи с националната сигурност, т.е. говорим за образованието като един от факторите,който гарантира нашата национална сигурност…", казва д-р Светла Петрова, експерт от"Фондация..
Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или..
Заедно с Елица Великова, психолог и арттерапевт и Петър Вълчев, режисьор на късометражния филм "И това е за тази Коледа", търсим отговор на въпроса кое е състоянието, което е обратно на самотата. Двамата са водещи на "Кинотерапия – семинар за свързването, покоя и празнуването", който ще се проведе на 27 и 28 декември в Института за изкуство и..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg