Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши партньорство с различни университети по света". Това каза в предаването "Следобед за любопитните" доц. Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". В момента факултетът си партнира с висши училища от Германия, Ирландия, Нидерландия и Австрия. 

доц. Тодор Ялъмов"Работата по привличането на докторанти и постдокторанти е много важно за нас, като това е процес, насочен и към чужди специалисти, тъй като нормалният университет не е национален, а място за обмен на знания и култури от цял свят", аргументира процеса доц. Ялъмов. По този начин, според него, България става привлекателна за много млади хора от цяла Европа, които идват да учат в СУ "Св. Климент Охридски" и остават и като преподаватели.

Докторанти на самостоятелна подготовка могат да кандидатстват за финансова помощ с максимален размер от 70 000 лв. Благодарение на нея младите изследователи ще могат да подготвят дисертационен труд при максимално добри възможности за научна работа. Отпуснатите средства са предназначени за заплащане на годишните докторантски такси, ежемесечна стипендия в размер на 2000 лв., разходи за достъп до бази данни, такси за публикации в индексирани издания, разходи за участие в научни конференции и др., става ясно от разговора. 

Стопанският факултет има дългогодишни традиции в привличането и на чуждестранни преподаватели. Следващата година факултетът ще отбележи 35 години от своето създаване, а една от катедрите – "Икономика" – отбелязва 120 години от създаването си, припомня в предаването "Следобед за любопитните" доц. Ялъмов. Целта на това финансиране е да се създадат условия за това младите специалисти да могат спокойно да работят върху проектите си на територията на факултета.

В началото на годината един от първите завършили Стопанския факултет, който отдавна живее и работи в САЩ, е пожелал да финансира свои бъдещи колеги, сега студенти във факултета. Младият мъж е пожелал да се запази в анонимност неговото име, но това е доказателство за смисъла и успехите на нашите възпитаници, разказва доц. Ялъмов.

Цялото интервю на Ани Костова с доц. Тодор Ялъмов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Стопански факултет и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10