Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съветите на адвоката:

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир.

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява президента да връчи първи, втори и трети проучвателен мандат за съставяне на правителство при положение, че предходните мандати са били неуспешни. По думите на юриста в това поле се срещат две генерални концепции за функцията на президента.

От една страна, президентът трябва да е балансьор в усилията за съставяне на правителство. В този смисъл, ако политическите субекти се нуждаят от време, за да намерят пресечна точка между своите политики, е допустимо президентът да осигури това допълнително време за постигане на консенсус.

От друга страна, когато парламентарните групи не са съгласни помежду си с политиките, които отстояват, следва президентът да разпусне това Народно събрание, което не може да излъчи правителство, и да насрочи нови избори.

От сблъсъка на тези две концепции се определя така наречения "разумен срок", пояснява д-р Колев.

По думите на юриста 2-3 месеца на пръв поглед е твърде дълъг срок, но в случай, че субектите действително са в разгара на преговори и се очертава възможност за консенсус, президентът би могъл да допусне такъв срок.

"Това е изключителна рядкост и следва на президента да му се дадат доказателства за случващи се усилия за бъдещо правителство.", подчертава д-р Колев.

Отсрочката, която се иска преди връчването на втория мандат, дали се основава на промените в Конституцията от миналата година?

Цялата процедура по връчване на първи, след това на втори и накрая на трети проучвателен мандат е определена от самото приемане на Конституцията през 1991 година, отговаря д-р Колев. Промените касаят единствено и само служебното правителство, когато нямаме редовно правителство дори и след третия опит, допълва юристът.

Предстоят ли избори? 

Според д-р Колев най-вероятно се задават нови избори, но това е същността на демокрацията. "Това е един легитимен начин да излезем от създалата се ситуация.", изтъква юристът.

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12