От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".
"Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи, създавайки всепоглъщащо преживяване за посетителите. Диан Костов внася свежа, модерна интерпретация в една вековна традиция и създава потапящо преживяване в базиликата.
В базиликата "Светото сърце" посетителите са предизвикани да изминат духовен път от 3 етапа. "Накъде отиваме" въвежда в света на вярата. Втората част започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под венеца може да се зададе въпроса за "Цената", която плащаме за нашите трудни избори. Третата част – "Пътят", отвежда сред 70 оригинални икони и картини на Диан Костов.
"Идват много млади хора и споделиха, че изложбата в техните очи представлява съвременен прочит на религиозното изкуство, че го чувстват близко и че то по някакъв начин ги връща към вярата, към църквата, към този вид творчество, което към края на 19-и век е обхващало около 95% от сътвореното в световен мащаб, а днес е едва три-четири процента. Всъщност със съпругата ми Милена Ташкова (с нея изградихме концепцията) точно това искахме – нашите неща да бъдат съвременни, да вълнуват хората и те да ги разбират, сподели в предаването "Следобед за любопитните" авторът Диан Костов.
В Брюксел живеят над 170 националности и независимо от религията, дори едно младо момче от Малта, написа, че той събирал икони от цял свят и не е очаквал да види това в сърцето на Брюксел, допълни зографът. "Този път с магистралата и иконите, показва пътят на всеки един от нас. Хората от базиликата много ни помагат и съдействат, дори идват с група от млади хора, за да покажат изложбата и ние със съпругата ми Милена Ташкова им разказваме за смисъла на изложеното". Наскоро една мюсюлманка, сподели Костов, си купи икона на Богородица, което доказва, че изкуството има способността да обединява хората. За слушателите на БНР и предаването "Следобед за любопитните" зографът Диан Костов разказа замисъла на своя проект.
Диан Костов е художник иконописец, познат освен със своите икони и стенописи, но и с проектите си в областта на модерното изкуство, представяни в България и по света. Творбите му са излагани в световни галерии и са притежание на колекционери от Европа, САЩ и Япония.
През 2019 година Диан Костов бе селектиран за участие в дванадесетото Световно биенале за модерно изкуство във Флоренция с неговата инсталация "Кой си ти?".
Разговорът на Ани Костова със зографа Диан Костов в предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg