Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо храмът на Кибела в Балчик все още се бори за преместване и подобаващо експониране?

| обновено на 22.07.24 в 13:49
Снимка: Мая Щърбанова

Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот.

Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик, се включи в ефира на предаването "Terra култура" с изнесено студио в Балчик, коментирайки ситуацията: "Преместването на храма е скъп процес, но не е невъзможен. Апелирам към министъра на културата и този на транспорта да предоставят сградата на “Морска гара”, тъй като тя вече е в разруха и не може да бъде използвана. Това е едно прекрасно място, близо до морето."

През 2007 г. съвсем случайно, при изкопна дейност за строеж на хотел, работниците попадат на артефакти. Впоследствие става ясно, че това е храм на Понтийската майка на боговете - Кибела. "Съвсем в началото нямахме идея, че това ще бъде храм", спомня си Енчева. "Археологическите проучвания започват през април 2007 г., като през май същата година те са вече в ход, водени от Игор Лазаренко и Илина Мирчева от Регионален исторически музей - Варна, и Радостина Енчева от Исторически музей - Балчик. До 2008 г. успяват да разкрият храма, включително предверието и същинската част, в която се извършват ритуалите". 

Възстановки на интериора в храма на Кибела, направени според откритите артефакти

Храмът е изключително запазен, с подова настилка и 35 епиграфски паметника. Преди седмица в Балчик беше представена книгата "Античните надписи от Дионисополис" на д-р Николай Шаранков, който разчита всички надписи от Балчик. От 2007 г. насам, вече 17 години, усилията за съхраняване на този храм не спират. Туристическият интерес е огромен, включително и от Гърция и Румъния.

Историческият музей - Балчик, като културна институция, има възможността да кандидатства по проекти. През 2013 г. музеят кандидатства по проект на фондация "Америка за България" и Американски научен център - София. Благодарение на тези проекти са били реставрирани част от артефактите и музеят придоби нова визия. Всички зали са подновени, а в третата зала на Историческия музей в Балчик са експонирани почти всички находки, включително над 35 епиграфски паметника.

Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29