Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на издателства, приятели и поддържници на каузата на АБУЧ.
Конференцията започва в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли под мотото "Образованието като грижа и ценност".
Събитието започна с изпълнение на националния химн на Р България. Мелнишкият епископ Герасим, в съслужение с други духовници и църковни певци, извърши тържествен водосвет. Епископ Герасим поздрави и благослови след това участниците във форума и учениците в българските задгранични училища. Габриела Иванова, ученичка от БУ "Райна Княгиня" - Дъблин, зарадва с невероятния си глас присъстващите, изпявайки "Притури се планината".
Говорителят на АБУЧ г-жа Ивелина Аврамова откри форума и даде думата за кратък обобщителен доклад на председателя на Асоциацията г-жа Петя Цанева. Към участниците в конференцията се обърна и министърът на образоването проф. Галин Цоков, който подчерта значението на българските училища по света и се спря накратко на някои програми, по които МОН работи с тях. Български училища зад граница има в 43 държави на 6 континента, каза проф. Цоков.
В тези училища преподават две хиляди учители. Със специалната почетна награда на Министерството на образованието и науката "Пробуда", която бе учредена миналата година, бяха удостоени д-р Ирина Ботева-Владикова и г-жа Петя Цанева. Те получиха статуетката "Пробуда", изработена от Вежди Рашидов, от министъра на образованието и науката, аплодирани от участниците във форума.
През следващите дни от проявата в базата на ЮЗУ "Неофит Рилски" в благоевградския кв. "Бачиново" участниците ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга – "Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането" и "Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език".
Ще бъдат представени дейностите на Министерството на образованието и науката, насочени към българските училища зад граница, а също – реализираните проекти по Националната програма "Неразказаните истории на българите". Предвидено е и представяне на адаптираната версия на романа "Под игото" за българчета зад граница на актьора Руси Чанев.
Чуйте пряко включване в "Артефир" от Годишната конференция "Образованието като грижа и ценност" на Асоциацията на българските училища в чужбина в София; на актьора Руси Чанев и на генералния директор на БНР Милен Митев за дарението на общественото радио, които ще представят адаптацията на романа "Под игото" за младите българи в чужбина.
Чуйте подробности от звуковите файлове.
Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.
Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) е доброволно, независимо, неправителствено и неполитическо сдружение със седалище в София, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Асоциацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България и популяризира българския език и култура.
Снимки – Асоциация на българските училища в чужбина
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg