Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

На Гребната база в Пловдив между 25 и 27 юли

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл Hills Of Rock. Трябва да ги посрещнем подобаващо. Не моно, а стерео и 3D-мапинг оргазъм. Металиадата предстои на Гребната база в Пловдив между 25 и 27 юли.

Няма 5, няма 6 – бомбандировката с тежки рифове започва още в само начало от "Корн". След едно голямо отрезвително напиване, "Децата на царевицата" са отново в пикова форма и ще разцепят хедлайн на 25 юли. Сиатълският звук беше ударната вълна, която отнесе чистия метъл от върховете на класациите, запращайки го в десета глуха. Смъртта на грънджа роди трудно описуемата рок музика, вплела в структурата си олдскуул хип-хоп, алтърнатив, хардкор и електроника. Посланията на "Корн" бяха носители на послания за болка, шизофренични състояния на съзнанието, сексуална неудовлетвореност и така нататък. Съчетани с френетичните крясъци на фронтмена Джонатан Дейвис, те до голяма степен изведоха есенцията на неометъла. Определяни от самите себе си като "антипоп" и обвинени от пуританите в почти всичко – от провокиране на касапница в американско училище до единствената причина за успеха на епигоните им "Лимп Бизкит", тези американци се оказаха първостепенен фактор за рок тенденциите през последните две десетителия. Дори и без психически нестабилният им певец да стигне до самоубийство, от калифорнийска гаражна банда през 1994-та те достигнаха до статус, съизмерим с влиятелността на "Нирвана" за гръндж поколението. При това с една навирена гайда по пътя.

…Добре дошли в страната на свободните глупаци и по-специално – в клуба на маниакалните скейтъри, лудите пънкове – накратко, готовите за клинично освидетелстване елементи от хардкор братството на слънчева Калифорния. В петъчната вечер – точно преди "Амон Амарт", на главната сцена наш домакин ще бъде шайката отчаяни главорези на Майк Мюър "Суисайдъл Тендънсис". Чувствайте се удобно, не се притеснявайте да изглеждате различно и знайте, че не сте сами. Сайко Майко и компания ще се погрижат да станете част от семейството. В програмата се предвиждат конска доза енергия и зарибяване на нови членове. За новоприетите се осигурява кърпа за глава. Скейтбордът е една от основните страсти, задвижили желанието на Майк Мюър да бие сбор на безпардонната дружина. Пънк, хардкор, фънк и траш, събрани на едно, поставиха в недоумение музикалните издания в опитите им да дадат определение на този стил. Плюс много виртуозен ментал, инстру-ментал. (instru-MENTAL). Попочесаха се спецовете с химикалката (дето не ги сърби), па му лепнаха етикета "скейт рок".

 Епичен вайкинг дет метъл. Супергероите "Амон Амарт" ще са десертът в края на фестивала. Шведските бойци са може би последните с езическа кръв. Те са на фронта от 90-те, постоянно бродят из звукозаписните студиа и световните сцени, съвършено наясно, че не можеш да догониш щастието – то или идва при теб, или – не. За три десетилетия скандинавците изковаха изключителна дискография от гръмотевични метъл химни, богати на магически образи от историята, фолклора и културата на викингите. Групата, определяща стила си като мелодичен дет, е сред най-обичаните метъл изпълнители в цял свят, включително и от феновете у нас. Гласището на Йохан Хег е обгрижвано и добре смазвано, за да продължава да напомня на прозявка на динозавър. Последният им албум "The Great Heathen Army" е най-доброто и комерсиално "Амон Амарт", без капка кръв, пот и сълза съмнение. Да живее мелодиката в дет метъла, какво друго?

Звуковата карта на феста предлага не само жанрово, но дори, ако щете – брутално поколенческо разнообразие. Има да го съпреживеем, а и сами да донарисуваме със сърцата и меломанията си пред сцените на парка около Гребната база и да предприемем форца с голямата и суперактуална интрига, наречена "Бринг Ми Дъ Хърайзън". Започнали като непретенциозно дет кор групе, шефийлдци не просто достигнаха световен успех, а го направиха със замах, като се превърнаха в една от бандите с най-силно въздействие върху цяло поколение фенове и изпълнители в различни музикални жанрове и буквално пренаписаха определението за това какво означава да бъдеш част от модерната метъл сцена. Първи концерт на хитовата британска банда, която ще се представи у нас скоро след като взе наградата за най-добър алтернативен рок "БРИТ" и с номинация за "Грами". Агентите на Oли Сайкс ще оглавят петъчния афиш с хитовете си дотук, но и с материал от своя горещ албум "NeX GEn", продължение от поредицата "Post-Human", разширяваща както в музикален, така и в концептуален аспект експериментите на формацията в областта на алтърнатив рока и електронното звучене. Чиста находка си е уводът – българският фолклорен мотив от песента "Ерген Деда", вход към един от най-успешните им сингли "Перъзайд Eve"Parasite Eve. Яко! 

От първия до последния акорд на Hills Of Rock фронтално срещу отзивчивите и едри звезди в небесата над тепетата между 25 и 27 юли.

До куфеене!

Чуйте:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

120 години от рождението на Любомир Пипков

През този месец музикалната ни и културна общественост отбелязва 120 години от рождението на бележития ни композитор, пианист и педагог Любомир Пипков. По този повод в ефира на програма "Христо Ботев" звучи много негова музика в студийни и документални записи. Общественик и творец със забелязващо се място в българската и европейската култура, възпитаник..

публикувано на 07.09.24 в 08:30

Арфистката Сузана Клинчарова с концерт на "Аполония"

Сузана Клинчарова има важен принос в изследването и транскрипцията на музиката за арфа. Неин проект е реализиран и изпълняван в продължение на десет години в образователната секция на Кметството на Париж. Като член на журито на най-престижния конкурс за арфа, тя редовно води майсторски класове в Европа и САЩ. Президент е на културната асоциация..

публикувано на 06.09.24 в 16:12
Атанас Кръстев и Палави Махидара

Впечатляващо дуо в класическата програма на "Аполония"

Атанас Кръстев (виолончело) и Палави Махидара (пиано) изнесоха концерт в Археологическия музей на Созопол. В програмата звучаха произведения на Лудвиг ван Бетовен, Йоханес Брамс и Гаспар Касадо. Симбиозата между двамата изпълнители беше невероятна, макар те да свирят заедно от скоро. Затова дуо тепърва ще се говори много...

публикувано на 06.09.24 в 14:45

"Акустична версия" 40 години на Аполония

Антони Дончев, Петър Славов, Христо Йоцов – това е "Акустична версия" – известната формация, която е създадена през 1985. Свирили са още на първото издание на "Аполония", а сега свириха тук и 40 години по-късно. Музикантите се надяват тези нови парчета да станат албум. Чуйте Антони Дончев, Петър Славов и Христо Йоцов от "Аполония":..

публикувано на 05.09.24 в 15:29

Камерен концерт на Стоимен Пеев и Елена Дикова

Стоимен Пеев и Елена Дикова изнесоха рецитал в Археологическия музей в Созопол. Двамата музиканти обичат трудните програми. Сега бяха включили Брамс, Шуман и Владигеров - една от най-тежките в камерната музика за цигулка и пиано. Стоимен Пеев взе участие и във Фестивалния оркестър на "Аполония".  Чуйте Стоимен Пеев и Елена Дикова 

публикувано на 05.09.24 в 13:50