"С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, ... в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. ... Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи." Не за първи път цитираме тези думи на Васил Левски. Направихме го и в началото на седмицата, която уж премина под знака на очаквания национален празник Деня на Съединенето. Това очакване бе затъмнено от политическите и социални трусове в държавата. Затова в "Познати и непознати" питахме единни ли сме днес и колко верни сме на този национален идеал - Единението; питахме кое е общото, което ни обединява и как да се преодолеят разделителните линии помежду ни.
Отговор на този въпрос потърсихме от директора на Института за исторически изследвания на БАН проф. дин Даниел Вачков.
"Съединението е момент, в който трябва да се опитаме да се равняваме по този най-голям български успех в новата ни история и да извлечем поуките, за да направим нашето съвремие по-успешно. ...Разбира се, че има противоречия между министър председателя Петко Каравелов и княз Александър Батенберг, но в крайна сметка има идея, има кауза, която ги обединява и това е националното единство. Но другото, което обединява българите в този момент, това са нещата, за които е писал великият Левски – свободата и равноправието, за което българите ще се борят – равноправието между народите, които живеят в България, за една наистина правова държава. Виждаме, че има базисни ценности, които обединяват както народа, така и неговите ръководители. За съжаление се опасявам, че днес дори по отношение на базисните ценности нямаме единство... Основното е политиците да покажат способност да се обединяват и да загърбват личностни антипатии..."
Останалата част от разговора с проф. Даниел Вачков чуйте в звуковия файл.
Някога един философ беше казал че "всичко започва в човека и завършва в човека" – мисъл, която ни насочва към личната ни отговорност – личната ни отговорност за днешното състояние на обществото. А когато говорим за личността и за това, което ни прави хора, няма как да не попитаме и духовниците. Затова в нашия разговор включихме протодякон Иван Петков – автор на книгата "Да живееш с вяра" и д-р Бирали Бирали, преподавател във Висшия Ислямски Институт и ръководител на Центъра за духовно наставление и консултации към Главното Мюфтийство.
За единението на един народ и за единението на различните групи в дадено общество важна роля играят религиите. Защо обществото ни днес не ги припознава като средство за постигане на единство и за възпитание на по-добри и отговорни свои граждани – с това продължи разговорът ни с д-р Бирали и протодякон Иван Петков.
"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..
Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..
Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..
За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg