Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли), посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие.
На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили – близките хора, красотата на природата, хубавата книга, интересният филм, проявите на добрина.
Въпреки всички причини за радост, които ни заобикалят, депресивно-тревожните разстройства се увеличават. Около радостта, наличието или липсата ѝ съществуват множество обяснения, но някои от тях са общовалидни.
От невробиологична гледна точка съществуват четири невротрансмитера, които се отнасят за радост – допамин, серотонин, окситоцин и ендорфини. Първите два могат да бъдат увеличени по естествен път чрез физически упражнения, разходки навън, подходяща и пълноценна диета, както и чрез свързване с други хора и изграждане на взаимоотношения. Може да се каже, че това е рецептата на радостта. Тя е универсална и базирана на добре изследвани факти, свързани с нашите настроения.
Интересен повод за размисъл е последният от изредените фактори – изграждането на взаимоотношения. Доказано е, че принадлежността, било то и към малка общност, е фактор за човешкото благополучие и удовлетворение.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg