Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас.
В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава хора и организации, които чувства съпричастни към наградата си, подчертавайки, че стореното добро е плод на усилията и взаимната подкрепа на много хора.
"В края на февруари 2022 г., когато се случиха събитията в Украйна, ние разбрахме от медиите, че пристигат бежанци в град Варна. Тъй като владея руски език, реших да се регистрирам като доброволец в някои платформи, които се посещаваха от бежанци и по този начин да помогна на тези хора", разказва д-р Димитрова.
Започвайки като доброволец, тя започва да получава обаждания и писма по имейл и вайбър с въпроси, свързани с решаването на определени здравословни проблеми и достъп до медицинска помощ. "Това не ме затрудняваше, защото е част от обичайната ми работа като общопрактикуващ лекар".
През май 2022 г. се взема решение относно осигуряването на бежанците и възможността те да избират личен лекар в България, което да им даде достъп до здравната система. "Бидейки личен лекар, аз започнах да ги приемам като хора в моята пациентска листа", обяснява тя.
"Поне 40 колеги от 300, може и повече, започнаха да приемат украински бежанци и с това решението на този проблем стана възможно. Така неформално и през здравна каса започнахме да указваме медицинска помощ на бежанците, в повечето случаи безплатно", завършва д-р Димитрова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg