Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между Виена и София, или какво е да си режисьор на 18

| обновено на 29.07.24 в 14:43
Теодора Милева и водещата на предаването - Мария Мира Христова.
Снимка: БНР

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Терра Култура" говорихме за живота между Виена и София и за срещата със създателката на българския подкаст за култура и изкуство извън България ArtPath - Теодора Милева. В разговора бе разгледана и работата на младата режисьорка на късометражни филми за Димитър Димов и Яна Язова.

"Без минало няма бъдеще", започна тя разговора в предаването. Историята е много важна, за да имаме базата, върху която да градим. Трябва да я познаваме именно, за да избегнем повторението на негативните ѝ аспекти.

Теодора споделя, че среща съмишленици от своето поколение. Във филма за Яна Язова участват Катя Зографова и Петър Величков, които с радост откликнали на поканата ѝ да бъдат експерти и да разкажат повече за живота на писателката. "Когато хората го гледат, виждат личности, посветили живота си на тази творческа фигура. Експертното мнение играе много голяма роля."

Миналият месец Теодора получава награда от "Ученически кинофест - Стара Загора 2024" за "Най-добра женска роля" във филма "Prima Vista". Тя споделя, че е била много развълнувана, защото по-активно се занимава с режисура, отколкото с актьорство.

Според нея духовните ценности и моралът нямат възраст. "Не е необходимо да се делим на поколения, тъй като има неща, които са универсално възприети като духовно възвисени."

"За мен България е изключително важна", казва Теодора. "Имам страхотна връзка със страната, може да прозвучи клиширано, но където и да отида, тя остава част от мен.”

Подкастът ArtPath, който тя инициира, е базиран във Виена, но се старае гостите да бъдат както от Австрия, така и от България. "Може би повечето към момента са от Виена, но все пак това са българи и епизодите са на български език.”

Теодора се стреми да свързва българските общности и да представя българската култура в добра светлина. Тя споделя, че наскоро е започнала да се занимава с театрална критика във Виена и приветства критиката, като смята, че творците трябва да приемат и чуждото мнение.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10