Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Висящото кафе" е дошло у нас от Неапол

31
Мария Маца, директор на Италианския културен институт
Снимка: Италиански културен институт

Когато попитах директора на Италианския културен институт Мария Маца за коя част от родната ѝ страна би искала да говорим, тя мигновено отсече – Кампания. Но преди да започнем разходката с нея из тази италианска област,  помолих г-жа Маца да се представи с няколко думи. Оказа се, че по образование тя е оперна певица, но преди да започне дипломатическата си кариера е била учителка по немски.

Г-жа Мария Маца ще ни отведе в подножието на Везувий с разказа си. Но от 5 септември до 20 декември и вие ще можете да се пренесете там. Чрез изложбата на художничката Адриана Пинятели Мангони, която разказва история чрез образи и се връща назад далеч във времето. Панелите с изображенията за пътешествие през вулканите на Магна Греция между просветлението и романтизма, можете да разгледате от външната страна на италианското посолство в София на ул. "Париж". Изображенията мисловно проследяват огнения маршрут на действащите в момента италиански вулкани, който започва с вулканичния комплекс Кампи Флегрей и Везувий, продължава с дъгата, до голяма степен подводна, включваща активните вулкани Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна. Платната се опитват да фиксират фрагменти от вулканичен пейзаж във възприятието и интерпретацията на основните пътешественици, учени, художници и поети от 17-и, 18-и и 19-и век.

Изложбата е художествено и литературно пътуване между територия и история, между просветление и романтизъм, между научна и хуманистична мисъл, между изкуство и поезия, между паметта за миналото и преразглеждането на настоящето. Маршрутът на тези малки рисунки с гваш започва от Неапол, от Везувий и първо отива на северозапад, към Кампи Флегрей, земя на огън и вода, кратери и езера, мистерии и внушения. След това продължава на югоизток, от Портичи до равнината Пестум, доминирана от присъствието на храмовете. Оттук продължава по-нататък, към слънчевия и магически юг, пресичайки Магна Греция, до Сицилия и Еолийските острови. Куратор на изложбата е проф. Антонело Милиоци, Университет на Неапол Федерико II – Музеен център "Музеи на селскостопанските науки" – в Кралския дворец Портичи. Организатори у нас са Италиански културен институт в София, Посолството на Италия в Българи. Но до откриването има доста време. И аз върнах Мария Маца в Неапол с въпроса дали наистина в родния ѝ град  имат обичай на нова година да изхвърлят през прозорците старите си мебели. Оказа се, че е точно така и по този начин неаполитанците скъсват с всичко старо и ненужно от старата година. И започват новата начисто.


Директорът на Италианския културен институт Мария Маца развенча мита за Неапол като опасен град, в който властва мафията, но все пак ... не ходете в крайните квартали по тъмно.

Помните ли "висящото кафе", което беше на мода преди няколко години. Оказва се, че то е дошло у нас от Кампания. Разбрах го от  Мария Маца и нейния разказ за неаполитанското кафе. Но преди това още малко говорим за история. А после наблягаме на вкусното изброяване на основни блюда от неаполитанската кухня.

За десерт  директорът на Италианския културен институт Мария Маца споделя за апликацията на Министерството на културата Musei Italiani, която всеки може да си свали и да се ориентира в безкрайната върволица от места за посещаване в Италия

Целият разговор, чуйте в звуковия файл.

Снимките са предоставени на БНР от Италианския културен институт
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40